PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gruaja misterioze që nuk ka shenja gishtash !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Gruaja misterioze që nuk ka shenja gishtash !   Sun Apr 08, 2012 1:09 am

Gruaja misterioze që nuk ka shenja gishtash !


Në 2007-ën, një vajzë e re zvicerane, e cila sapo kishte mbërritur në Amerikë, iu desh të përballej me shumë vështirësi.

Arsyeja, kontrollorët nuk mundnin të vërtetonin të dhëna e saj personale!
Fotografia në pasaportë, sigurisht që i përkiste asaj, por gishtat e… saj nuk posedonin shenja!
Kaltër vjet më vonë, studiues Izraelit, bënë të ditur se ata mundën të zbulojnë sekretin e dukurisë së vajzës zvicerane, të cilës për pak gati ju refuzua hyrja për në Shtete e Bashkuara të Amerikës.
Sipas raportit dhe deklaratës të bërë nga specialisti i Dermatologjisë, në Qendrën Shëndetësore Sourasky në Tel Aviv, Eli Sprecher, e reja zvicerane vuan nga sëmundje e rrallë e cila quhet “Adermatoglifya”, ose thënë shqip: “Mospasje lëmim gishtash”!

Vajza e re, është njëra nga pjesëtarët e katër familjeve të vetme në botë që ndajnë të njëjtin problem dhe vuajnë nga kjo sëmundje të rrallë.
Studiuesit Izraelit, analizuan DNA-n, e vajzës si dhe të 9-të amtarëve të tjerë të familjes së saj, të cilët edhe ata nuk kanë shenja gishtash. Fillimisht, kur u bë krahasimi i DNA-s, nga pjesëtarët e tjerët ë familjes (me shenja të vërteta gishtash), nuk rezultoi ndonjë ndryshim midis tyre.
Por, kur studiuesit u kujdesën më shumë dhe aplikuan një teknike më specifike, diktuan një mutacion në gen i cili quhet “SMARCARD1”.
Funksioni natyral i SMARCARD1 mbetet ende enigmë dhe i pa zbuluar. Por, duke u bazuar në gen shprehen vetëm rreth lëkurës së duarve, ata mendojnë se ndihmon qelizat e lëkurës në duar të “Palosen” njëra mbi tjetrën, gjatë fazës embrionale.
Mesa duket, tashmë e reja zvicerane së bashku me pjesëtarët e tjerë të familjes së saj, sa herë që duhet të udhëtojnë më parë duhet të tregojnë rezultatet e… studimit sesa duart e tyre!

kuriozitete-enigma
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gruaja misterioze që nuk ka shenja gishtash !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kënd prej politikanëve e sundon gruaja, kush e ka amvise e kush Miss? (Foto)
» Gruaja e Tuk Jakovës: Fjalia për të cilën Enver Hoxha urdhëroi zhdukjen e tim shoqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: