PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Titanicun po e “ha” oqeani?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Titanicun po e “ha” oqeani?!   Thu Apr 05, 2012 1:21 am

Titanicun po e “ha” oqeani


“Titanic” rrezikon një tjetër “zhdukje”. Këtë herë duket se po mendon natyra të përfundojë atë që nisi ajsbergu 100 vjet më parë.

Robert Ballard, autori që në vitin 1985 zbuloi anijen që tashmë "fle" në fund të Oqeanit Atlantik, në thellësinë mbi 4 mijë metra, thotë se shumë shpejt natyra dhe erozioni në fund të oqeanit do të zhdukë edhe ato pak prova që kanë mbetur nga “Titanicu” i përmbytur.

Ballard dhe ekspertë të tjerë amerikanë bënë thirrje për marrjen e një vendimi se çfarë do të bëhet nëse do të ndërhyhet në thellësi për ruajtjen e anijes ose për nxjerrjen e saj në sipërfaqe.

Apeli adresohet pak ditë nga 100-vjetori i mbytjes së “Titanicut” super-anijes, e cila u nis më 10 prill 1912 nga Britania për në SHBA në udhëtimin e saj të parë, por që fatkeqësisht doli të ishte edhe i fundit…më 15 prill të vitit 1912 anija qe fundosur pas përplasjes me një ajsberg. 1 635 udhëtarë dhe personel gjetën vdekjen, nga 2 224 persona në total sa ndodheshin në bord.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Titanicun po e “ha” oqeani?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: