PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Çfarë është Egregor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Çfarë është Egregor   Wed Apr 04, 2012 6:54 am

Çfarë është Egregor?Në okultizëm (në të fshehtën), shpesh dëgjojmë të flasin për Egregor.

Por për çka bëhet fjalë saktësisht?

Në fakt, ne e quajmë Egregor, gjithë energjinë e akumuluar të disa njerëzve, drejt një qëllimi të përcaktuar ose të një besimi të definuar prej tyre.

Është si një bateri me energji që posedon karakteristikat e veta të pastra, dhe e motivuar me anë të besimit apo përqëndrimi i disa njerëz në të njëjtën kohë.

Për shembull, kisha katolike është një shembull i shkëlqyer i Egregor-it. Besimit i miliona njerëz në dogmat e kishës, të kanalizuar nga priftërinjtë, e bën një Egregor shumë të fuqishëm dhe të njohur, tepër i përdorur nga magjistarët perëndimorë.

Në të vërtetë, magjistari duke qenë manipulator i vetëdishëm i energjisë, « lidhet » me Egregor të kishës katolike, dhe përfition nga ajo energji, dhe vepron në përputhje me nevojën e tij!

Por ju duhet ta dini se feja nuk është e vetmja në krijimin e Egregor-ve!

Një tjetër shembull: në Amerikë, tani edhe në Evropë lulëzojnë në spitale "grupe të lutjes", të cilët luten për shërimin e pacientëve nga ata që kërkojnë.

Është vërejtur që pacientët që vuajnë nga sëmundje të rënda, dhe për të cilin lutet ky grup shërohet shumë më shpejt dhe kanë shanset e shërimit shumë më të larta se pacientët të cilët nuk përfitojnë nga këto grupe!

Përse?

Thjesht për shkak se "grupi i lutjes", me përkushtim e tij, do të kanalizojë energjinë që mund të quhet "energjia e shërimit", e cila do të përzihet me energjinë e pacientit, duke e bërë atë më të fortë , për të luftuar kundër sëmundjes!

Ky është një shembull i shkëlqyer i Egregor-it!

Për punë është e njëjta gjë: ju punoni për një kompani që ju kërkon të krijoni një grup për të realizuar një projekt.

Në rast se në grupin tuaj, secili është i ngjitur "në të njëjtën gjatësi vale"projekti juaj do të përfundojnë në kohë shumë të shpejt, dhe ju do të shijoni dekoratat e punëdhënësit tuaj.

Përkundrazi, në qoftë se në grup ekziston një apo disa "dele të zeza", energjia e zhvilluara nga grupi juaj do të jetë zero ose shumë negative, idetë do ju mungojnë, puna juaj nuk do të përparoi dhe moralin i "trupave" tuaj do të jetë shumë i ulët!

Çfarë ka ndodhur?

Energjia e zhvilluara nga ky grup " shëndetligë ", do të jetë joekzistent dhe i sëmurë .

Zgjidhje më e mirë do të ishte që punën ta bëni vetë, e cilat do të jetë më e gjatë, por shumë më pak e vështirë, pasi ju nuk do të vuani nga ndonjë pengesë për realizimin e saj, në krahasim me atë që ndodh në grupin tuaj negativ .

Efektshmëria e një Egregor bazohet në koherencën (lidhjen) e grupit.

Lidhja në nivelin e identitetit, objektivat, lidhja me kalimin e kohës dhe të gjithë kohës.

Egregor mund të krahasohet me një entitet autonome, i gjallë, që ka një cilësi, një personalitet, një lloj veprimit të veçantë dhe me energji të pastër (më pak ose më shumë ).

Egregor e merr energjinë nga energjia psikike e çdo anëtari të shoqatës e cila ushqen atë. Duke qenë e pavarur, ajo vazhdon derisa të fuqizohet.

Dhe për të ushqyer një Egregor, ku më mirë se sa përdorimi i traditës e cila siguron ruajtjen e formave nëpërmjet kohës. Kështu, për tu lidhur me një traditë, është mundësia e përfitimit ose vuajtjes nga energjia e një Egregori. Zinxhiri që lidh pasuesitë e një shoqërie përtej kohës dhe hapësirës.

Egregor është ai që jep ngjyrën e tij, shpirtin e tij, "atmosferën" e tij, në një bashkësi njerëzore.

Energjia e disponueshme në një udhë të veçantë varet nga cilësia e integrimit të individit në Egregor e cila e kryeson këtë rrugë.

Por ka edhe një anë tjetër të medaljes: ajo çka lidh është gjithashtu zingjirore.

Ajo çfarë mund të jetë një ndihmë e veçantë specifike në një mënyrë është gjithashtu edhe një pengesë për ata që duan të largohen.

Një Egregor mund të shihet si rezonancë dridhërimi e emetuara nga një shpirt i grupit të njerëzve që vibrojnë në një notë të përcaktuar.

Veprimet, emocionet, mendimet dhe idealet e çdo grupi përbërës, të shkrihen për të ndërtuar një tërësi koherente, një formë në të cilën komponentët janë të natyrës energjike.

Tradicioni ezoterikë ja jep emrin nga forma e mendimit.

Edhe pse delikat dhe thelbi i pakuptueshëm, një formë mendimi është edhe depërtuese, magjeps dhe i perceptueshëm nga një prezence materiale.

Këto janë rryma emocionale, mentale dhe shpirtëror, nga të gjithë anëtarët e një grupi për zhvillimin e një mendimi, pastaj për ta strukturuar.

Fuqia dhe natyra e këtyre rrymave të emetuara përcaktojnë cilësinë e formës së mendimit.
Sa më shumë që ushqehet edhe me shumë ndikimi i saj shtrihet.

Në të kundërtën, nëse ajo nuk është ushqyer dhe forca e saj shkon duke u dobësuar.

Në këtë mënyrë Egregor krijohet, zhvillohet, dhe pastaj dobësohet dhe zhduket .
Jeta e një Egregor varet nga parametrat të njëjta me ato të të gjitha institucioneve njerëzore.

Sa më shumë që ato janë të fuqishme, përforcohet interesi për to dhe zhvillohen më shumë.Përndryshe, sa më pak e polenizuar edhe ato kanë gjasë të mos jenë jetëgjata.

Një Egregor është një agregat i forcave që përbën rryma jetike, emocionale, mendore dhe shpirtërore, në bazë të cilësisë drithëruese të formës së mendimit.

Këto rryma jetike, të krijuar nga grup i individëve të në cilat Egregor e ka origjinën, depërton vetëdijen e grupit në formën e dëshirave, koncepteve dhe aspiratave.

Për të dhënë edhe një përkufizim: një Egregor është një formë e të menduarit e shkaktuar nga dëshirat, aspiratat, ëndrrat, vendimet, angazhimet, idetë, vullneti, i një apo më shumë qenieve njerëzore.

Duke u fokusuar në një objektiv dhe duke vepruar për ti dhënë jetë, një person është në gjendje të krijojë një Egregor që ka të ngjarë të rritet për një kohë të pacaktuar.

Sipas intenzitetit të idesë së emituar dhe numrit të njerëzve që të bashkohen, kjo kohë mund të zgjasë nga disa ditë në shumë mijëvjeçar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfarë është Egregor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: