PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkrimi automatik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Shkrimi automatik   Wed Apr 04, 2012 6:52 am

Shkrimi automatikSpiritizmi, doktrinë e Shpirtit, e bazon besimin mbi mundësinë e një komunikimi në mes të vdekurëve dhe të gjallëve me ndihmën e një ndëmjetësuesi : Mediumi.

Bazohet mbi doktrinen e mbijeteses se shpirtit pas vdekjes, spiritzmi eshte shkence okulte qe mundeson komunikimin me te vdekurit.

Allan Kardec eshte i pari qe ne shekullin XIX e futi kete praktike ne France.

Teknikat e saja jane te shumta.

Ne do ti detajojme me te njohurat siç jane shkrimi automaik, transkomunikimi, tavolina dhe gota.

Shkrimi automatik

Per nje komunikim me te vdekurin duhet te posedohet nje laps dhe nje leter. Trupi duhet te jete nje pozite e pershtatshme dhe te leshuar.Duhet te mbreteroi qetesia dhe drita e sitisur.

Thuhet qe qiriri i bardhe mbron nga shpirterat shakaxhi dhe pakujdesia.

Duhet qe te lirohemi nga çdo mendim dhe te jeni te duruar.

Atehere behet thirrja me ze te lart ose jo ne shpirtin e te vdekurit me te cilin doni te komunikoni.

Nganjehere ekziston nje senzacion jonormal dhe ndihet ne nivelin e kraheve nje ftohje dhe kjo eshte normale.

Nese shpirti manifestohet atehere ju do te shihni nje levizje te leht te lapsit tuaj nganjehere shume te dobet ne fillim.

Shkrimi mund te merre forma te ndryshme : vizatime, letra , fjale, fraza se bashku.

Mund ti kerkoni shpritit te shkruaj ashtu si i vjen atij me mire.

Kur te shtoni nje pyetje, duhet qe te mos e dini pergjigjien sepse atehere mund te kaloni ne autosugjestion.

Mos e nderpreni seancen, ajo ndalon vetvetiu.

Mos harroni, te mbaroni kete seance te shkrimit automatik, duke falenderuar te vdekurin qe morri pjese ne te.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkrimi automatik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dorëshkrimi i librit të Hysen Këqikut në gjuhën rumune

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: