PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”   Wed Apr 04, 2012 12:00 am

Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”


Në rajonin Crook , Wyoming,USA, është Kulla e Djallit, një këmbë natyrore, një kullë 264 metra e lartë,nje shkemb vullkanik i gërryer. “Ajo u shpall monument i parë kombëtar në vitin 1906 nga Teddy Roosevelt. Amerikanët e konsiderojnë atë një epiqendër misterioze dhe te shenjtë,ne saje te kontaktit me te huajtë …

Indianët vendase kujtojmë se kjo kulle ishte si një ari i madh i rrumbullaket qe me vone ju krijuan ato brazdat e dukshme nga ku mori dhe emrin Kulla e Djallit,e cila u bë e famshme për të qenë simboli nje simbol i shkelqyer per frekuentimin e saj nga UFO,ku ne vitet vitet 70-80 u realizua filmi “Incontri Ravvicinati del Terzo Tipo”. Të tjerët thonë se ishte djalli me thonjtë e tij te fuqishem që formoi brazdat e thella dhe të gjata. Kjo natyrisht sjell me vete një histori te madhe, e përbërë ekskluzivisht nga misteri. Midis cfaqeve te UFO-ve dhe Takimeve te fshehta, kjo çudi e natyrës është bërë fokusi i entuziastëvete UFO-ve.

Pra, banorët dhe turistët kanë rregjistruar fenomene të çuditshme dhe në fakt Kulla e Djallit mban rekordin për pamjet e disqeve fluturues në Wyoming (USA).
Dikush mendon se ato janë shenjë e kalimit të huajve, të tjerë thonë se ajo është vetëm rezultat i cudive te natyres
Shkembi monolit gjigand,i vetmi në botë, ka dëshmi te ndryshme,por të gjitha përfundojne në një atmosferë misteri të padepërtueshëm, duke ja rritur habine vizitorve. Dëshmia më e famshme e Kulles se djallit ,te ketij gjigandi natyrorgjendet përgjatë rrugës piktoreske të qytetit të Hulett. Shpallur një monument kombëtar, parku banohet nga disa ekzemplare arinjsh dhe dreresh.Ky monument kombetar,nje formacion i pazakontë, mbetet një enigmë për origjinën e saktë të tij,mbasi ai ishte një vendi i shenjtë për shumë fise amtare përfshirë Lakotat, Shoshonet, Arapaho,dhe nga Cheyenne Crowe.

Siç u tha, legjenda më e popullarizuar e Devils Tower është një vend misterioz. Ajo flet për shtatë vajza që ishin të ndjekura nga një ari, dhe perënditë e kanë hapur shkëmbin për të mbrojtur vajzat brenda tij dhe me pas t’i hidhte ato në qiell, të sigurta e larg nga ariu. Legjenda thote që këto vajza tani i gjejnë midis yjeve dhe më saktësisht në mes të Pleiades në konstelacionin Demi. Ariu i zemëruar krijoi keto gerryerje që mund të shihen edhe sot në Kullën e djallit rreth 265 metra të lartë. Nuk është rastësi që indianët të fiseve lokale në tregimet e tyre,tregojne per takime misterioze.

Natën, dritat misterioze shfaqen në majë të Kullës se djallit, dhe shume shpejt pasi ato largohen,shfaqen qenie misterioze që zbarkojne ne maje te shkembit,gjithmone sipas fiseve vendase. Kjo është në përputhje me spiritualitetin e këtyre fiseve. Edhe sot, udhëheqësit e fiseve Lakota dhe fiset Cheyenne kanë qenë gjithmonë të bindur se të huajt kanë qenë gjithmonë pozitive dhe të kane luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e ndërgjegjes njerëzore. -Ata vijnë nga dimensione të tjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zhuljeta Kulla: Ja si më preu rrogën Pëllumb Kulla
» Behar Gjoka: Skënderbeu, Simboli dhe miti i tij në letrat shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T ::  S I M B O L I K E-
Kërce tek: