PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A janë vërtet sytë dritarja e shpirtit ?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 29
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: A janë vërtet sytë dritarja e shpirtit ?   Tue Apr 03, 2012 11:49 pm

A janë vërtet sytë dritarja e shpirtit ?

Nje studim i ri i kryer nga psikologet e Universitetit Yale sugjeron se shumica e njerezve qe kane mare pjese ne studim e vertetojne kete gje.

Hulumtuesit kane kryer tre eksperimente qe kishin te benin me tregimin e disa personazheve vizatimore te shoqeruara me nje objekt perkrah tyre. Pjesemaresit ne kete eksperiment, kur u pyeten se cili imazh e tregonte objektin me afer me perzonazhin vizatimor, shumica e tyre zgjodhen objektin qe dukej me prane syve – pika ne te cilen ‘shpirti’ me se shpeshti mendohet te jete vendosur.

“Natyra e terthorte e metodes tone, dhe fakti se keto gjykime jane bere nga njerez te moshuar dhe te shkolluar, sugjeron se studimi tone nuk reflekton nje kuptim te mesuar kulturalisht…por mund te jete ne fakt e rrenjosur ne nje kuptim me intuitiv apo fenomenologjik, ndjenja qe jetojne ne trupin tone,” perfunduan kerkuesit.

Sipas ketij studimi nga psikologet ne Universitetin Yale, syte mund te jene vertet dritarja e shpirtit, pasi sipas eksperimentit qe ata kryen shumica e pjesemaresve ndjene intuitivisht se ‘vetja’ e tyre – e njohur ndryshe si shpirti apo egoja, ekziston brenda ose prane syve te tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A janë vërtet sytë dritarja e shpirtit ?
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nëse Agim Ramadani, Sali Çekaj... nuk janë heronj, atëherë kush janë?
» Kush janë dhjetë femrat më të pushtetshme në Kosovë?
» Bilall Maliqi: Dashuria - mishërimi i shpirtit
» E dhimbshme | Këta janë kosovarët që ikën sonte drejt Perëndimit (Foto)
» Monda Korca: Nata e Shën Shpirtit tim -poezi per SHEN VALENTININ -Nga - Raimonda Moisiu,- Happy Valentine's day!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: P A R A P S I K O L O G J I-
Kërce tek: