PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 10 parashikimet për 100 vitet e ardhshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: 10 parashikimet për 100 vitet e ardhshme   Tue Apr 03, 2012 8:13 am

10 parashikimet për 100 vitet e ardhshmeNe do të kemi mundësinë të komunikojmë nëpërmjet trasmetimit të mendimit.

* Do të jenë krijuar njerëz tmerrësisht inteligjent dhe të pavdekshëm në 2112. Kjo falë ADN dhe inxhienerisë robotike.

Frymëzuar nga anketa e titulluar “10 parashikimet 100-vjeçare” e bërë në vitin 1900, nga inxhinieri amerikan Elfreeth Watkins, BBC anketon lexuesit e saj rreth vizionit të tyre për botën e vitit 2112.

Disa nga “të çuditshmet, gati të pamundura” parashikime të Watkins dolën të vërteta, ja pse futurologët janë pozitiv për realizimin e parashkimeve të lexuesve.Ja 10 parashikimet e amerikanëve:1. Oqeanet do të jenë gjerësisht kultivuara dhe jo vetëm për peshk. Për të ushqyer 10 miliard njerëz do të na duhet të kultivojmë për veç tokës bujqësore, edhe oqeanet. Buqësia e algave do të zhvillohet tej mase, dhe do të përodoret si energji e ripërtëritshme. Gjasat që kjo të ndodh: 10/102. Ne të gjithë do të jemi të lidhur me kompjutera për ta bërë trurin tonë të punojë më shpejt. Kjo është diçka që pritet të ndodh për shumicën e njerëzve në vitin 2050. Në 2075 pjesa më e madhe do të perdor mekanizma të vendosur në tru për ta bërë atë të funksionojë më shpejt dhe në fund të shekulli, pothuajse të gjithë do ta bëjnë këtë. Gjasat 10/103. Ne do të kemi mundësinë të komunikojmë nëpërmjet trasmetimit të mendimit. Shkëmbimi i mendimit do të jetë po aq i thjesht sa formulimi i tij me fjalë. Të marrësh mendime dhe t`i çosh ato në një tru tjetër do të jetë po aq e thjeshtë sa t`i hedhësh ato në rrjet. Gjasa 10/10


4. Ne do të përdorim të gjithë energjinë bërthamore. Kjo me shumë gjasa do të ndodh rreth vitit 2045-2050 dhe me siguri do të ketë ndodhur në vitin 2100. Parashikohet gjërësisht se do të arrihet që tekonologjitë t`i përshtaten të jgitha energjisë bërthamore. Mbase mund të pësojë një rritje edhe energjia diellore. Por ajo çka është e sigurt , është se energjia e erës nuk dotë etë më në qarkullim. Gjasa 10/10


5. Do të jenë krijuar njerëz tmerrësisht inteligjent dhe të pavdekshëm në 2112. Kjo falë ADN dhe inxhienerisë robotike. Kjo ka të ngjarë të bëhët e mundur nëpërmjet përdorimit të mekanizmave në tru,pra lidhjeve elektronike, që do të zgjasin jetëgjatësinë. Dhe kjo nuk është çudi sepse padeksia e teknolgjisë është një gjë e provuar. Gjasa 9/106. Një monedhe e vetme në të gjithë botën. Kjo është shumë e besueshme. Ne tashmë shohim monedhën elektronike që po përdoret kudo dhe kjo pririje do të vazhdojë. Ajo çka është e mundshmëm është fakt se nga mesi i shekullit do të ketë shumë pak monedha rajonale, dhe në fund të shekullit parashikohet që ato të dalin nga qarkullimi për t`ia lënë vendin vetëm njerës. Monedhës botërore. Gjasat 8/10


7. Antarktida do të hapet për biznes. Kjo zonë e globit ia vlen të mbahet thjesht si hapësirë natyrore e botës së egër, por ajo çka parashikohet është se presionet në rritje për zvogëlimin e burimeve, mund t`i shndërrojnë disa territore të gjera të Andarktidës , në hapçsira komerciale. Kjo mbase mund të arrihet pa dëmtuar natyrën nëse do të kemi teknologji shumë të zhvilluar, por ajo çka është e pritshme është që burimet e Antarktidës do të jenë gjërësisht të frytëzuara. Gjasa 8/10


8. Kalifornia do të ndahet nga SHBA. Ekzistojnë tashmë shume kushte që parashikojnë ndarjen politiko-ekonomike të kalifornisë nga SHBA. Dhe mbase mund të ndodh edhe para përfundimit të shekullit. Presionet janë shtuar për shkak të difenrencave në ekonomi, dhe kalifornianët refuzojnë çdo ditë e më shumë të paguajnë për të tjerët, në shërbim të mbarvajtejs së SHBA.


9. 80% e martesave do të jenë martesa gay. Kjo duket një gjë e pashmangshme sepse tashme në shumë vende perrendimore po legjitimohen martesat gay. Rritja e jetëgjatësisë është gjithashtu element kyç, pasi nëse njerëzit do të martohen rreth moshës 20 vjeç, dhe nëse ato do të jetojnë më shumë se 100, martesa e tyre do të jetë thuajse e pamundur të zgjasë. Njerëzit do të kërkojnë gjithmonë e më shumë të martohen me njerëz që nuk do t`i çojnë drejt falimentimit.


10. Ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë motin. Ka që tani disa teknologji që kontrollojnë tornadot, apo që mund të shkaktojnë shi. Por bazuar në ndyshimet klimatike, shumë njohuri po zhvillohen në fushën e kontrollit të motit. Ne mbase mund të kemi teknologji për të kontrolluar motin kur të na duhet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 parashikimet për 100 vitet e ardhshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kronologjia e ngjarjeve që nga vitet 600 para Krishtit deri më sot
» 45 fotografi të Manhattan në vitet e 40'ta (Foto)
» Pirro Çako: Ju rrëfej 25 vitet me Invën, nuk ia fal lidhjen e shpejtë me një burrë tjetër

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: EZOTERIZEM ::  A S T R O L O G J I :: E N D E R R A ::  P R O F E C I-
Kërce tek: