PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Misteri i ngjyres blu qe ndricon valet e detit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Misteri i ngjyres blu qe ndricon valet e detit    Sun Apr 01, 2012 7:33 pm

Zbulohet misteri i ngjyres blu qe ndricon valet e detit


Nje fenomen krejtesisht i cuditshem eshte shfaqur ne plazhin Vaadhoo,te ishujve Maldive.
Valet qe perplasen ne brigjet e plazhit gjate mbremjes dhe nates ndricojne nje ngjyre blu, qe te lene pershtypjen sikur reflektojne yjet e qiellit. Por c'ndodh ne fakt qe valet marrin dhe ndricojne ngjyren blu..?

Ne fakt, kjo drite biologjike bioluminescence,ne valet e detit, prodhohet nga gjallesa te vogla detare qe jetojne ne grup, te quajtura fitoplanktone, ku planktonet mund te sintetizojne substanca organike nga substancat inorganike te tretura ne ujera, duke perdorur rrezatimin diellor si nje burim te energjise. Kjo eshte zbuluar se fundmi nga shkencetaret .

Lloje te ndryshme te fitoplanktoneve prodhojne biolumineshence, dhe drita e tyre mund te shihet ne det ne mbare boten, thote biologu i detrave Woodland Hastings i Universitetit te Harwardit.

Lloji me i zakonshem qe prodhon drite bioluminishente eshte i ashtuquajturi dinoflagellates, nje lloji alge mikroskopike qe permbane klorofil. Nje studim i disa autoreve te drejtuar nga Hastings,kane identifikuar ne membranen qelizore te dinoflagellates nje kanal simetrik te vecante qe i pergjigjet sinjaleve elektrike, te cilat mund te jene nje mekanizem themelor qe i lejon mikroorganizmave per te prodhuar driten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Re: Misteri i ngjyres blu qe ndricon valet e detit    Mon Apr 02, 2012 5:25 am

Shume falm nderit per kete informacion i nderuari GoN

Disi me pa edhe ndonje video kishte qene me intersant
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Misteri i ngjyres blu qe ndricon valet e detit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: