PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulimi i skeleteve te gjigandeve; kunder Teorise se Evolucionit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Zbulimi i skeleteve te gjigandeve; kunder Teorise se Evolucionit    Thu Mar 29, 2012 8:22 pm

Zbulimi i skeleteve te gjigandeve; kunder Teorise se Evolucionit


Tashme eshte e njohur qe arkeologet ndonjehere gjejne gjera qe hedhin poshte gjerat qe jane menduar me pare apo gjejne gjera te cilat nuk munden t'i shpjegojne.

Keto gjetje nuk publikohen ne media. Arsyeja per kete eshte se perpara se nje histori "shkencore" te shfaqet neper lajme dhe neper revista e gazeta, shkencetaret duhet te pakten te kene nje teori se si kjo gjetje dote pershtatej ne boten tone dhe ne ato cfare ne marrim nga televizioni dhe nga shkolla.

Megjithate, edhe pse ashtu si u tha me lart jo te gjitha zbulimet poblikohen, gjate gjithe kohes behen zbulme te cuditshme.

Per shembull, nje prej mistereve me te medha ne bote, kane qene dhe mbeten "skeletet gjigante" qe vazhdojne te gjenden gjithandej ne vazhdimesi.

Dhe keto nuk jane vetem fjale, gjithshka eshte me prova, ka prova te nje "njeriu gjigant" qe eshte zbuluar prane qytetit Borjomi, ne Gjeorgji ne vitin 1988 te cilat jane bere publike. Madje te dhenat per kete ngjarje jane dhene edhe ne nje raportim ne lajmet Ruse.

Mendohet sipas studimeve qe "Njeriu gjigant" i Gjeorgjise ishte ndermjt 9 dhe 10 kembe i gjate (2.74 m - 3.05 m). Nderkohe qe edhe kafka e gjigantit ishte shume e madhe. Kafja e tij ishte e madhe sa tre here me e madhe se sa nje kafke normale njerezore.

Ne lidhje me kete, Steve Quayle kohet e fundit ka postuar edhe disa fotografi qe tregojne kockat gjigante. Versioni i pranuar i historise, ai version te cilin na e kane mesuar ne te gjitheve, nuk pershtatet me kete. Ka shume me shume gjera qe ndodhin ne boten antike per te cilat neve nuk na eshte lejuar qe t'i mesojme. Si edhe ka mistere shume te medha ne te kaluaren tone qe ne vetem tani po fillojme t'i zbulojmedhe tani po fillojne te hapen para nesh horizonte te reja.


Ne raportimin e tij te funit, Steve Quayle gjithashtu ka permendur edhe nje numer skeletesh gjigante qe jane gjetur ne qingdvjecarin e fundit ne Gjeorgji, por qe mesa duket nuk jane bere te njohur.

Gjetja e gjiganteve ne malet Caucasus ne fakt nuk eshte dicka e re. Ne fakt, ne veren e vitit 2000 eshte gjetur nje skelet njerezor, 4 metra i gjate, nga dy arkeologe amatore ne Gjeorgji, prane fshatit Udabno. Gjithashtu skelete te tjere gjigantesh jane gjetur edhe ne nje shpell prane Gora Kazbek, serish ne Gjeorgji, por kesaj rradhe me shume vit eme pare, ne vitet 19920. Per te mos permendur me pas zbulimet qe kane bere shkencetaret sovietike ne vitet 1950.

Pra eshte mjaft e qarte dhe ka mjaft te dhena dhe fakte mbi ekzistencen egjiganteve antike neper te gjithe boten.

Megjithate eshte e vertete qe shumica e njerezve as nuk do i merrnin nekonsiderate keto prova dhe ate cfare ato do te thone per shkak se e konsiderojne thjesht si te "cuditshme".

nese kjo ju eshte dukur shume interesante, do ju rekomandonim qe te lexonit erkimet e jashtezakonshme qe ka bere Steve Quayle mbi gjigantet antike.


Nese largoni nga mendja gjithshka cfare keni mesuar dhe bazoheni vetem ne fakte, do te kuptonit qarte qe nje here e nje kohe, gjigantet kane ecur mbi toke.

Por kjo nuk pershtatet me teorine e evolucionit dhe me variantin e pranuar te historise prandaj nuk i eshte dhene shume rendesi dhe nuk flitet per kete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Zbulimi i skeleteve te gjigandeve; kunder Teorise se Evolucionit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: