PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nëntoka greke fillon të nxjerrë monedha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Nëntoka greke fillon të nxjerrë monedha    Thu Mar 29, 2012 2:16 am

Nëntoka greke fillon të nxjerrë monedha


Një sasi monedhash argjendi që i përkasin periudhës mesjetare, u zbuluan gjatë ndërtimeve në ishullin grek të Naxos.

Këtë lajm e bëri të ditur vetë ministri grek i Kulturës duke rrëfyer se pothuajse të gjitha monedhat datojnë nga mesi i shekullit të XIV, ku Naxos dhe ishujt të tjerë qeveriseshin nga udhëheqës venecian.

Punëtorët kanë mbledhur monedhat që janë gjetur në një vazo të vogël prej balte, ku në total ishin 54 copë. Nuk është ende e qartë se kur paratë veneciane ishin ‘varrosur’ dhe nga kush, por të tilla në atë kohe fshiheshin nga rreziku i sulmit të armiqve. Ndërkohë Ministria greke nuk tha detaje për vendodhjen e ‘thesarit’ në mënyrë që të shmangë vërshimin e gjuajtësve të thesareve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Nëntoka greke fillon të nxjerrë monedha
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fillon nxjerrja e kufomave nga Morgu i Shkupit
» Vehap Kola:Fushata shqiptare fillon në Uashington
» Gazmend Islami:Debati Buzhala-Molliqaj nxjerrë fytyrën e spiunit?
» Ibrahim D. Hoxha: Gjëmat dhe kobet greke në Çamëri
» DY LIBRA TË SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NË GJUHËN GREKE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: