PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kennedy parashikoi krizen e sotme Globale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Kennedy parashikoi krizen e sotme Globale   Fri Feb 24, 2012 2:12 amKennedy parashikoi se bankat private kanë krijuar dhe do te krijojne një krizë të madhe globale.

John Fitzgerald Kennedy ishte presidenti i parë në histori që ka kuptuar se si mbizotërimi i bankave private do të krijonte shumë shpejt një kolaps të të gjithë sistemit ekonomik dhe vendosi për ti luftuar ato. Sipas JFK,kreditorë nuk mund të jetë një kombi i tërë dhe, më e rëndësishmja, bankat private, nuk mund të kenë fuqinë për të shtypur para.

Ngjashmëritë sot janë mes të Rezervës Federale Amerikane dhe Bankes Qendrore Europiane sot,ku Banka e Italisë,a po e Greqise etj nuk mund te shtypin para,por ato i shtyp nje banke private Europiane,BQE e dominuar nga klani Anglo-Hbre.Pra para 50 vjetesh Kenedi parashikoi ate kolaps financiar qe po ndodh si pasoje e shushunjave ose bankave private qe lulezojne ne cdo cep te globit padrejtesisht.

John Fizerald Kenedi ishte i pari president amerikan qe ka kundërshtuar bankat private, por për fat të keq ishte edhe i fundit. Vrasja e tij e bëri që te tërhiqet çdo president tjetër, amerikan ose jo, per t'i shpallur luftë bankave private.

Urdhëri ekzekutiv nr 11110 i jepte fund njehere e pergjithmone bankave qe ''hane para''. FRB(Rezerva Federale Amerikane), si gjithë pjesa tjetër e bankave,kane paguar (dhe vazhdojne perseri të paguajnë)megjithse nuk kane para.Ato kane vetëm një te dhjeten e shumës së përgjithshme të kapitalit që japin hua si banke private, por ne fakt nepermjet ketij sistemi ato krijojne pasuri sipas dëshirës dhe nje pushtet të madh për sektorin privat.

Por ky pushtet i madh eshte dhe shume i rrezikshme. Rezerva Federale Amerikane është një shtëpi e madhe e kartave,ku një ''puhize'' e thjeshtë ere,fillon te shkaterroje nje sistem te tere financiar,mbasi i tërë sistemi është i bazuar në para që bankat nuk i kanë. JFKenedi kishte kuptuar plotësisht, që i gjithe ky sistem privat bankash, ishte e gabuar.

Ai qysh nga ajo kohe mendonte se, në këtë rast, e gjithë ekonomia botërore do të perfundonte keq. Ai kish parashikuar edhe krizën ekonomike globale që ne jemi kaluar.Per kete aresye ai nepermjet Urdhrit te tij Ekzekutiv nr 11110,lejonte Departamentin e Thesarit qe të kishte kompetencën "për të lëshuar certifikata me vlere kundër çdo shufre ari ose argjendi ,a po dollarë me lingota ari e argjendi nga Thesari."

Kjo do të thoshte se Thesari i Shteteve të Bashkuara mund të sjelli para në qarkullim bazuar vetëm në shufra fizike ari ose argjendi,të pranishëm në arkën e shtetit.Keshtu qe i vihej fre më shumë spekulimeve,dhe nuk kisht më krijimi ad hoc të pasurisë të rreme. Vetëm keshtu behej një ekonomi e fortë e ndërtuar mbi vlerën reale të vërtetë ar të mbajtura nga qeveria.

Ky veprim nuk lejonte FRB( Rezerva Federale Amerikane)nje banke private e fshehte,të huazojë para me kamatë në Amerikë. Njerëzit më të pasur në botë(qe kishin aksione ne te) nuk do të kishin tashti e tutje me në dorë spektrin e pushtetit.LojA e tyre e dashur për të fituar para u mbyll.. JFKenedi ishte kthyer tashmë kundër krahut të forte konservative dhe ushtarake,nje krahu qe financonte luftën në Vietnam.Me kete veprim prej experti finance dhe largpamesi,vdekja e tij tashme ishte e shkruar.etjjjjj


http://www.segnidalcielo.it/index.php/segnidalcielo-news/632-top-secret-kennedy-predisse-che-le-banche-avrebbero-creato-una-grande-crisi-globale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Kennedy parashikoi krizen e sotme Globale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» FEJA NË FJALORIN E GJUHËS SË SOTME SHQIPE, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE ::  K O N S P I R A C I O N-
Kërce tek: