PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh   Sun Mar 18, 2012 8:31 pm

Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh


Rastet e meposhtme te nxitesave te zjarrit paranormale perfshijne njerez ne dukje normale por qe kane aftesi paranormale.

Fatkeqesisht nuk ka shume detaje te dhena per vajzat qe jane te perfshira, keshtu qe gjithshka do te mbetet ende per shume kohe e mbuluar me mister.

Ne fakt do te ishte shume interesante nese do te mund te dihej me saktesi se si silleshin keto vajza perpara incidentit. Nese ato kishin deklaruar te kishin telepati apo aftesi te tjera psikike.

Zjarre te pashpjegueshme psikike?

Ne nentor te vitit 1890, ne Thorah, prane Toronti, Kanada, gjera te cuditshme filluan te ndodhnin rreth e rrotull Jennie Bramwell, vajzes se adoptuar te nje fermeri, Zoti Dowson dhe gruas se tij.

Vajza u semur dhe hyri ne trans, dhe filloi te bertiste duke pare nga tavani: "Shikoni atje!", megjithese ne tavan nuk kishte asgje. Papritur shpertheu zjarri. Shume pak me pas, per habine e Zotit dhe Zonjes Dawson, vajza tregoi me gisht nje vend tjeter ku do te ndodhte po i njejti fenomen.

Diten e mepasshme disa zjarre te tjera filluan rreth e rrotull shtepise; sapo fikej njeri ndizej nje tjeter.

Ne nje rast, nderkohe qe vajza dhe Zonja Dawson ushin ulur perballe nje muri, letra e murit papritur mori flake. Me pas fustani i Jennie-t mori flake dhe Zonja Dawson dogji duart duke u munduar te fikte zjarrin.

Zjarret vazhduan te shperthenin papritur rreth shtepise per nje jave rrjesht.

Nje raport ne Toronto Globe, pershkruante pjese te djegura te letres se murit, si te ishin djegur me nje cakmak.

Situata doli jashte kontrollit, te gjitha mobiljet u nxorren ne kopesht dhe vajza te cilen e fajesonin per zjarret, u kthye ne jetimoren nga e cila familja e kishte adoptuar.

Pasi u largua vajza, fenomeni ndaloi.

Gazetari i Toronto Globe e pershkroi vajzen si nje vajze te cuditshme qe vinte verdalle neper shtepi dhe i vinte flaken gjerave. Megjithate ai nuk dinte te jepte nje shpjegim per zjarrin ne tavan apo se si kishte filluar zjarri neper mure.

Charles Fort tha: "Nuk e kam provuar, por ma merr mendja qe do te mund te rrija gjithe diten duke ndezur shkrepese dhe te provoja t'i vija flaken murit dhe nuk do te arrija asnje rezultat."

Gazetari donte te dinte nese Jennie kishte njohuri nga kimia, pasi sipas tij ndoshta ajo ishte ndihmuar ne krijimin e ketij fenomeni nga shkenca.

Ai beri disa kerkime rreth e rrotull qytetit dhe zbuloi qe vajnza ishte e dhe nje hajdute e vogel dhe qe kishte vizituar nje kimist shume here. Keshtu kjo, sipas gazetarit zgjidhte gjithshka: vajza kishte vjedhur disa kimikate qe i kishte shperndare ne pjese te ndryshme te shtepise ne menyre qe te fillonte zjarret.

Ne janar te vitit 1895, shpertheu zjarri ne shtepine e nje marangozi, Adam Colwell, ne Brooklyn, New York. Ai nuk ndodhej ne shtepi. Zjarri u hetua nga policia dhe zjarrefikesit te cilet pane edhe mobiljet qe shperthenin ne flake dhe ata raportuan qe shkaku i zjarreve ishte i pashpjeguar.

Megjithate, kishte nga ata qe dyshonin qe vajza e adoptuar e Colwells, Rhoda luante nje pjese te rendesishme ne kete.

U tha qe: "Mund te mendohej qe vajza, Rhoda, kishte ndezur dy nga zjarret, por ajo nuk mund te konsiderohej fajtore per zjarret e tjera pasi ajo ishte duke u marre ne pyetje kur zjarret shperthenin."Nje rast jo natyror?

Zoti Colwell tha qe nje mbasdite te dates 4 janar nje zjarr shpertheu papritur ne shtepine e tij nderkohe qe edhe e shoqja dhe vajza Rhoda ndodheshin ne shtepi. U therrit policia nderkohe qe zjarre te tjera shperthenin neper shtepi. Shtepia u dogj komplet dhe familja humbi gjithshka qe kishte, pervec rrobave qe i kishin te veshura ne trup. Ata u shoqeruan per ne polici. Kapiteni Rhoades tha qe i vetmi shpjegim qe ai mendonte per zjarret dhe per kete situate eshte shpjegimi supernatyror.

Megjithate nje burre, J.L. Hope, nga Long Island, shkoi dhe takoi Kapitenin Rhoades dhe i tha atij qe Rhoda kishte punuar per te si sherbyese dhe ndermjet datave 19 nentor dhe 19 dhjetor, kishin shperthyer edhe ne shtepine e tij 4 zjarre ne menyre te mistershme.

Kaq mjaftoi qe kapiteni te bindej per fajesine e Rhodes edhe ne rastin qe kishte ne dore dhe ajo u paralajmerua qe te pranonte te verteten. E frikesuar ajo pranoi qe kishte nisur zjarrin pasi nuk i pelqente veni ku ajo jetonte dhe donte te largohej.

Tani policia kisht enje shpjegim per zjarret qe medoheshin te ishin mbinatyrore.

New York Harold e publikoi historine si : "Polivcet dhe zjarrefikesit u vune ne loje nga nje vajze e e re dhe e bukur."

Keshtu qe ne vend qe te merrej edhe me hetimin e zjarreve qe ndodhen ne Long Island, Kapiteni i dha vajzes disa keshilla dhe me pas e mbylli ceshtjen me kaq.

Duke qene ne fakt se metodat e nxitjes se shperthimit te ketyre zjarreve jane te panjohura, disa kerkues akoma besojne qe disa njerez, pergjithesisht ne moshe te re, kane disa aftesi psikike dhe paranormale per te ndezur zjarre ne menyre te pavetedijshme dhe pa mjete.

Megjithate, burimet per keto histori paranormale, sidomos ato te shekullit 19 apo me perpara, jane zakonisht gazeta, qe fatkeqesisht do te thote qe keto ngjarje mund apo nuk mund te kene ndodhur ashtu si eshte pershkruar. Ne nuk mund te jemi asnjehere te sigurt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: P A R A P S I K O L O G J I-
Kërce tek: