PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 

Darwini kishte të drejtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Mosha : 30

MesazhTitulli: Darwini kishte të drejtë   Thu Mar 08, 2012 3:19 am

Studimi i ri: Darwini kishte të drejtë

Charles Darwin, hartuesi i teorisë së evolucionit, e cila edhe sot vazhdon të përçajë studiuesit, kishte të drejtë rreth faktit që jeta në Tokë nuk ka nisur në ujë, por në tokë.

Të paktën kështu argumentohet nga një studim i publikuar në “National Academy of Science”, pasi disa kërkues realizuan disa prova mbi përbërësit kimikë të disa prej shkëmbinjve më të vjetër të planetit.

Profesori Armen Mulkidjanian dhe kolegët e tij, pas analizave disa mujore, arritën në përfundimin se oqeani dhe mjediset e tjera ujore nuk kanë balancën e duhur të përbërësve që favorizojnë krijimin e jetës.

Për herë të parë, një pretendim i tillë është ngritur nga “babai i evolucionit”, Darwin, në shekullin XIX.

Megjithatë, teoria e tij, e shumëkritikuar nga kisha dhe teoria e Mulkidjanian, kanë gjetur kundërshtarë të fortë në sferat e larta shkencore.

Disa studiues të tjerë vunë në dukje se në kohën kur referohet studimi, 3,8 miliardë vjet më parë, Toka ishte e bombarduar nga meteorë, prandaj do të kishte qenë e pamundur që gjallesat të mbijetonin në sipërfaqe dhe jo në thellësi të ujit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com

Darwini kishte të drejtë
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skënderbeu kishte edukim dhe zhvillim harmonik fizik, moral e intelektual
» Fjalë të Urta - Mirësia; Drejtësia
» Nik Gjonaj: Filmi i Skënderbeut më 1953, kishte pasaktësi historik
» AGIM GASHI:ELVIS PISTA, DREJTËSIA DHE PTK =
» Prokuroria: Ja motivi që kishte shtyrë Gani Gecinin të vras Ruzhdi Shaqirin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: RELIGJIONE :: K R I S H T E R I M I :: I S L A M I :: J U D A I Z M I :: A T E I Z M I-
Kërce tek: