PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet tabela me e vjeter astrologjike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Zbulohet tabela me e vjeter astrologjike   Thu Feb 23, 2012 11:45 pm


Zbulohet tabela me e vjeter astrologjike

Një ekip arkeologësh ka përfunduar rikonstruksionin e tabelës astrologjike me te vjetër,te gjetur ndonjëherë në Evropë,zbuluar më shumë se një dekadë më parë në një shpellë në Kroaci. Paneli,i arritur deri ne ditet e sotme ne vetëm disa fragmente, daton rreth 2000 vjet më parë, përbëhet nga 30 copë fildishi ku jane gdhendur shenjat e zodiakut (i dukshem eshte vetem imazhi greko-roman i gaforres, Binjakëvw dhe Peshqit).

Tabela Astrologice u zbulua në vitin 1999 në një shpellë me pamje nga deti Adriatik e quajtur nga vendasit "Spila" (i cili thjesht do të thotë "Shpella"), por në kohën e gërmimeve nuk u vu re se një pjesë te shpellës ishte vulosur nga mbetjet e nje shkëmbi, ndoshta për të mbrojtur përmbajtjen e një "dhome të fshehtë" nga pushtimi romak.

Gruaja e Forenbaher Staoo-s, arkeologe e Institutit të Kërkimeve Antropologjik në Zagreb, ishte e pare që dha njoftimin per varrin e fshehur të shpellës. Duke hequr shkëmbinjtë qe kishin bllokuar hyrjen, u zbulua rreth 10 metra brenda shpelles një tub i gjate i mbuluar me një shtresë të hollë guri gëlqeror qe "thyeheshin nën këmbët e tyre gjate kalimit, që do të thotë se askush nuk kish vënë këmbë në atë vend për një kohë të gjatë ", shpjegon Forenbaher.

Brenda kësaj dhome të fshehtë, arkeologët gjetën një formë stalagmiti mashkullor, shumë gota,qe nuk ishin përdorur për qindra vjet, dhe fragmente të fildishtë me sa duket i atribuohen një artifakti te vetem. "Gjatë gërmimeve janë gjetur disa copa të vogla prej fildishi, por në atë kohë ne nuk e kuptuam se çfarë mund të jenë e cdo te tregonin. Ata janë sqaruar pas viteve të rindërtimit, gjithmonë pasi jane zbuluar pjesë të reja dhe duke u përpjekur të kuptonim se si ato mund te bashkoheshin ."

Pas bashkimit te fragmenteve në dispozicion, arkeologët gjetën një tabele te astrologjisë, ndoshta me të vjetrën te zbuluar ndonjëherë.

Tablela daton rreth 2200 vjet më parë, pak me parë se astrologjia Babylonian filloi të përhapet në të gjithë Mesdheun dhe u bë veçanërisht popullor në Egjipt, në atë kohë drejtohej nga një dinasti e sundimtarëve me origjinë greke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Zbulohet tabela me e vjeter astrologjike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dëshmitari që pa skenën e vrasjes së ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkëll, zbulohet makina luksoze e shkatërruar
» Zbulohet pjesë e arkivit të Bajram Currit gjatë emigracionit në Vienë në periudhën 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: EZOTERIZEM ::  A S T R O L O G J I-
Kërce tek: