PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arkivi Sekret i Vatikanit...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Arkivi Sekret i Vatikanit...   Wed Mar 07, 2012 11:57 pm

]
Arkivi Sekret i Vatikanit...
Prapa dyerve të arkivës që daton më shumë se 400 vjet,gjenden dokumentet më të rëndësishme në historinë e Kishës. Nga 29 shkurt, për herë të parë, disa nga më të çmuarat,janë ekspozuar në Muzeun Capitoline.

Nëse në brendesine e tyre ka qenë një kat transparent, cortilia Pigna në muzeun e Vatikanit do të bëhet vendi më i fotografuar në planet.

Perkundrazi kalimi me një ritëm të shpejtë për të arritur në Kapelën Sistine, vizitorët do të ndaleshin në labirinthet e korridoreve me erërat nën këmbët e tyre.Kjo eshte Zemra e Arkivit Sekret të Vatikanit.

"Bunkeri", siç therritej nga ish punonjesit, është një kub betoni për të mbrojtur thesaret e vlerës së paçmueshme,si dosjet, librat e familjeve fisnike romake, regjistrat papale,dokumentat e korrespondencës diplomatike, akte të gjykatave kishtare.Aty gjenden miliona të dhëna dhe datat, emrat, fakte. Histori e papëve dhe të armëve, zbulimet gjeografike që kanë ndryshuar historine, histori te shumë njerëzve të zjarrte katolikësh dhe heretikeve të rrezikshme. Përmbledhje të historisë botërore së paku një mijëvjeçar.

(Artikulli i plotë nga Marco Merola në National Geographic)Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Arkivi Sekret i Vatikanit...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kastriot Myftaraj sjell një raport sekret për Dronin!
» Ryzhdi Baloku: Nga arkivi i UDB-së
» Kadri Mani: Antinjerëzori më mizori - Salih Kabashi: Festë për heroinën e Vatikanit‏

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE ::  K O N S P I R A C I O N-
Kërce tek: