PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kush jane shkaqet e vdekjes se Jezu Krishtit..?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Kush jane shkaqet e vdekjes se Jezu Krishtit..?   Thu Feb 23, 2012 11:33 pmKush jane shkaqet e vdekjes se Jezu Krishtit..?


Nga se vdiq Jezusi...?


Nuk ka certifikatë vdekje për Jezusin e Nazaretit dhe shumë besojnë se ai ende jeton në një kuptim shpirtëror. Por kjo nuk i ka ndaluar mjekët dhe studiuesit mjekësore për të diagnostikuar saktë mekanizmat fiziologjike që kane shkaktuar vdekjen,atje i kryqëzuar ne kryq,2 mijë vjet më parë. Tani, një mjek amerikan ka ofruar një hipotezë të re që përfshin aftësinë e koagulimit të gjakut, por studiuesit e tjerë te Krishtit janë skeptikë.

" Duke shkuar në kishë si një fëmijë, unë do të dëgjoja se Jezusi vdiq nga një"carje ne zemër", thotë Joseph Bergeron, një mjek privat në Terre Haute, Indiana. Por kjo ide teknikisht e njohur si hipoteza e "thyerjes së zemrës",e botuar per here të parë në vitin 1847 nga mjeku britanik William Stroud-eshte rrezuar.Dhe me të vërtetë nuk ka kuptim kjo ide, duke pasur parasysh atë që ne dimë për kryqëzimin.

Bergeron u bë edhe më i intriguar pasi ai kishte kërkuar për të studiuar me një grup studentësh mjekësie të krishterë dhe atyre ju kërkoj një temë që ata të mund të gjenin dicka interesante mbi aresyet e vdekjes se vertete te Jezusit.

Njekohesisht ai zbuloi se një grup tjeter studiuesesh ishin përpjekur të shpjegonin saktësisht se si Jezusi vdiq, dhe "unë nuk mund të kaloja pa i lexuar ato materiale ," thotë Bergeron.

Ekzistojne te paktën gjashtë hipoteza te medha për vdekjen e Krishtit, vë në dukje Bergeron në një material të botuar në internet këtë muaj në Gazetën e Mjekësisë Ligjore.

Rrahjet dhe stresi që lidhen me të qenit i kryqëzuar në një kryq,mund të kenë shkaktuar një mpiksje gjaku për të bllokuar një arterie në mushkërine e Krishtit, që çoi në vdekje nga embolia pulmonare.

Mundësi tjeter eshte,ai nuk ishte në gjendje të marrë frymë për shkak të pozitës së tij të vështirë i varur dhe i gozhduar,

Ai hyri në gjendje shoku vdekjeprurese,-ide e mbështetur nga shume studime mbasi asaj që ai ka vrarë viktimat e torturës moderne.

Dhe megjithëse ne librin e Biblës,thuhet nga Gjon Pagezori se ushtarët romakë e kane gjetur Jezusin të vdekur, kur ata po largonin atë nga kryqi, nuk është e mundur mbasi nga goditja e fundit me shtize në gjoksin e tij i ka shkaktuar Jezusit një rrjedhje të "papritur e gjakut si uji ",dhe per kete Bergeron shkruan, duke cituar nga Dhiata e Re. "Ideja ... është e bazuar në supozimin se gjaku nuk mund të rrjedhi nga një kufomë".

Asnjë nga këto shpjegime, megjithatë, duket se përshtatet plotësisht me historine pikëlluese te rrahjeve dhe abuzimit te Jezusit,i cili vuajti para dhe gjatë kryqëzimit, thotë Bergeron. Duket si nje tallje kur thuhet dhe luhet me vdekjen e shpejtë te Krishtit,vetëm gjashtë apo më shumë orë pasi u gozhduar në kryq.

Keshtu qe Bergeron propozon që një mekanizëm i quajtur "trauma të shkaktuara nga coagulopathy" ka luajtur një rol kyç ne vdekjen perfundimtare te Jezusit te Nazaretit. Gjatë dekadës së fundit apo më shumë, mjekët e urgjencës dhe të tjerët,kanë përshkruar një kombinim tresh te faktorëve që ndodh në rreth 25% te pacientëve traumatike,ku shihet nje rritje në mënyrë dramatike rreziku i vdekjes së shpejtë.

"Treshja vdekjeprurëse" përfshin një rënie të shpejtë në temperaturën e trupit (hipotermi), një dështim në aftësinë e koagulimit të gjakut në trup,duke çuar në gjakderdhje të pakontrolluara, dhe ne anormalitetin e aciditetit te gjakut, e cila shkakton një sërë reaksioneve biokimike për të crregulluar organizmin. "Edhe qendra më e mirë e sotme traumatike,nuk mund të kontrollojë vdekjen si pasoje e kesaj treshe vdekjeprurese ", thotë Bergeron.

Hipotermia e Jezusit mund të jetë shkaktuar nga ekspozimi i tij i zhveshur në temperaturat e ftohta të fillim prillit,kohe kur dokumentet fetare thonë se ndodhi kryqëzimi, - thote Bergeron. Dhe trauma e shkaktuar nga coagulopathy do të shpjegojë pse Jezusi vdiq në mënyrë aq të shpejtë dhe se "si gjaku mund të rrjedhë nga trupi i Jezusit, kur gjoksi i tij ishte i pa jete," sepse vetem moskoagulimi i tij,mund të shkaktojë rrjedhje te tij si uje tek nje i vdekur.

Hipoteza e Bergeronit nuk është duke shkuar mirë,të paktën nga një studiues tjetër i cili ka studiuar vdekjen e Jezusit nga kryqëzimi. "Unë jam zhgënjyer shumë që ky artikull është pranuar për botim,thot Piers Mitchell, një antropolog biologjie në Universitetin e Kembrixhit në Mbretërinë e Bashkuar.

Koncepti coagulopathy " është një ide radikale," thotë ai, dhe Bergeron ka dështuar plotësisht ne studimeve e tij të fundit, duke përfshirë një letër te vitit 2006 që Mitchell dhe një koleg shkroi për Gazetën e Shoqërisë Mbretërore të Mjekësisë, ku shqyrtuan 10 hipotezat dhe gjeten se shumica e tyre jane "të pabazuara nga të dhënat në dispozicion."

Pjesërisht kjo justifikohet për shkak të epokës romake te kryqezimit,ku jane lënë pas shumë pak prova fizike,për shkak se kufomat "hidheshin në një ''hale'' mbeturinash për t'u ngrënë nga qentë e egër dhe hyenat,"gjithmone sipas gazetës se Shoqërisë Mbretërore të Mjekësisë.

Një tjetër problem,thotë Mitchell,eshte se studimi i Bergeronit dhe i të tjerëve mbështetet në "përkthime të gjuhës angleze të vjeter,te përshkrimeve historike për kryqëzimin,e cila çon në gabime per saktesine e tyre."Informuar për ankesat e Mitchell-it,Bergeron dukej si zënë pak gafil.

Megjithate nuk është ende e qartë se kush jane shkaqet e verteta te vdekjes se Jezusit,por kërkuesit do të jenë në gjendje të kthejnë pergjigje per te verteten.

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/07/did-an-unholy-trinity-kill-jesus.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Kush jane shkaqet e vdekjes se Jezu Krishtit..?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Kusari- Lila: Ja kush deshi të mëvrasë, pazari për ekzekutimin tim u krye në Gjakovë
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpëton një jetë
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ÇLIRIMIN E KOSOVËS-KUSH PO PËRPIQET TA FALSIFIKOJË HISTORINË
» Shyhrete Behluli është sëmur !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: