PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GJIGANDËT - kane populluar Token me te vertete?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: GJIGANDËT - kane populluar Token me te vertete?!   Wed Mar 07, 2012 11:47 pm

Gjurme te gjigandeve dhe fakte interesante nga vende te ndryshme te botesLegjendat neper te gjithe boten flasin per gjigandet qe kane ekzistuar mijera vjet me pare ne Toke: qe nga India, Tailanda, Amerika; edhe Maya-te flisnin per disa gjigande Quinatezmin. Provat per ekzistencen e gjigandeve jane gjetur ne te gjithe boten.Ne vitin 1577 ne Willisau, Lucerna te Zvicres u zbulua nje skelet i permasave shume te medha. Komisioni i eksperteve i kryesuar nga anatomisti i famshem zvicerian Felix Plater ne Basilea, mori ne studim rastin pavaresisht permasave gjigande. Keshtu u rindertua ne argjile “gjigandi i Lucerna-s” dhe eshtrat e tij u ekspozuan ne bashkine e qytetit.

Ne vitin 1810 ne Kaliforni u gjet nje skelet gjigand me 6 gishta dhe nje kafke shume te madhe. Ne legjendat e fiseve lekure-kuq te Omahas trashegohet legjenda e Mu-a-lusha, qenie gjigande qe kishin mberritur aty mijera vjet me pare nga Oqeani Paqesor dhe ne vitin 1870 ne ate zone u gjeten disa kafka me diameter rreth 60 cm. Edhe ne ishujt Aleutine jane gjetur skelete me permasa gjigande.

Per gjigandet flasin edhe disa legjenda te popujve qe jetojne perreth liqenit Titicaca qe ndodhet ne mallet e Andeve ne kufirin midis Peru-se dhe Bolivi-se. Ne kete legjende thuhet se fiset e gjigandeve migruan ne jug e paraardhesit e tyre kishin populluar Patagonine, aty ku i takoi dhe pershkroi Magelani: “Ishin njerez kaq te gjate saqe kokat e anetareve te ekuipazhit mezi arrinin deri te beli i tyre dhe zeri i tyre ishte si ai i demit.”

Ne cdo vend te botes jane zbuluar keto skelete te pabesueshme: ne Gargayan te ishujve Filipine eshte zbuluar nje skelet 5.18 m i gjate; ne ishullin Ceylon/ Java jane zbuluar disa skelete 4 m te gjate; ne Pakistan skeletet ishin 3.5 m te gjate.

Dhembe njerezish gjigande jane gjetur ne Peru, Kine (ku jane quajtur ‘dhembe dragoi’) dhe ne Itali. Ne vitin 1925 ne Glozel te Frances eshte gjetur “Kampi i te vdekurve”, rreth 3000 objekte te ndryshme: bizhuteri, qeramike dhe objekte te tjera prej kocke dhe druri qe datojne ne vitet 15 – 17 000 para eres sone.

Le te sjellim nder mend se sipas historise zyrtare, sistemi i pare i shkrimit te dokumentuar eshte ai sumero- akadiane qe daton rreth mijevjecarit te IV para eres sone. Objektet prej qeramike paraqesin nje sens artistike shume te rafinuar dhe shume shprehese aq sa ajo kulture eshte quajtur “qyteterimi i heshtur”. Pervec gjithe ketyre ornamenteve jane gjetur edhe eshtra njerezish rreth 5 m te gjate.

E mbylim kete pasqyrim me gjetjen e vitit 1663 ne qytezen Tiriolo, Catanzaro te Italise, ku ne disa germime ka dale ne drite nje varr me dimensione gjigande dhe brenda tij nje skelet tejet i madh.

Duke gjykuar nga gjetjet, vihet re nje vazhdimesi midis races antike dhe races sone. Ndoshta u detyrohemi atyre per te gjitha njohurite antike qe kemi si dhe per monumentet antike ciklope qe ekzistojne edhe sot neper te gjithe boten dhe na mrekullojne me mjeshterine me te cilen jane ndertuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Re: GJIGANDËT - kane populluar Token me te vertete?!   Wed Mar 07, 2012 11:48 pm

Edhe disa fakte rreth GjigandevePer te apasionuarit e mistereve nuk eshte e re te degjojne te flitet per gjigande qe jetonin ne Toke para milona vitesh. Disa besojne ne kete teori magjepsese e te tjere jo. Por ne fakt gjetja e skeleteve te qenieve humanoid me dimensione me te medha se sa njerezit e sotem, ka qene e shpeshte dhe e dokumentuar, cka e bent e veshtire skepticizmin dhe rrit kuriozitetin.

Edhe bibla, ashtu si librat e tjere te shenjte te besimeve te tjera fetare (sidomos ato orientale) flet per disa gjigande, ne vecanti ne librin e gjashte te gjenezes:

“Kur njerezit ne Toke filluan te shumohen dhe linden vajzat e tyre, djemte e Zotit pane se vajzat e njerezve ishin te bukura dhe i moren per gra ato qe deshironin. Atehere Zoti tha: -Shpirti im nuk do te jete gjithmone me njeriun sepse ai eshte prej mishi dhe jeta e tij do te jete 120 vjecare.”

Ne ate kohe ekzistonin gjigandet ne toke, por edhe me vone. Kur bijte e Zotit u bashkuan me vajzat e njerezve linden femijet e tyre: keta jane pikerisht heronjte e antikitetit. Shume studiues shprehen te bindur per faktin se veprat gjigande te se shkuares jane vepra te ketyre qenieve gjigande.

Me ne fund u arrit te shpjegohej menyra e ndertimit te kesaj trashegime nga e kaluara: Tempulli Serapeum, monumenti gjigand Stonehenge, qyteti magjepses Machu Picchu, etj.

Ndersa ateistet tregohen skeptik ndaj Bibles kur aty gjejne qe thuhet se njeriu kishte jetuar 900 vite. Atyre iu duket absurde dhe nuk mund ta imagjinojne fare nje gje te tille.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
GJIGANDËT - kane populluar Token me te vertete?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skeleti gjigand
» Historia e lashtë
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: