PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Një lente për të ndaluar kohën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Një lente për të ndaluar kohën   Thu Feb 23, 2012 11:10 pmNjë lente për të ndaluar kohën


Një grup i shkencëtarëve ka arritur në krijimin e një "manteli per padukshmërinë e kohës",ose që fsheh ngjarjet. Edhe pse kjo vetëm per nje te 40 trilion te sekondes

Një lente mund të mbuloi dritën në ngjyra të ndryshme me nje mekanizmi te zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin Cornell,ku ata mund ta thyejnë rrezen në elemente të ndryshme të saj,por të përkohshme.

Sipas teorisë së relativitetit te Ajnshtajnit, graviteti është i afte që të ngadalsoi kohën. Sot një grup i shkencëtarëve ka treguar se ka një mënyrë për të ndaluar krejtësisht ate, ose të paktën te shmangi ose devijoi dritën në mënyrë që të japin pamjen e një "kërcimi", kohor.


Ky është një zhvillim i mëtejshëm,i kërkimeve në vazhdim, të cilët kanë provuar tashmë aftësinë për të shmangur dritën e dukshme dhe për të krijuar një "mantel padukshmërie",që te jep përshtypjen se një objekt zhduket.

Nëse drita është vendosur rreth një objekt në mënyrë që të mos goditi atë,por ta reflektoi, atehere ky objekt do të bëhet thuajse i padukshme për vëzhguesit.

Si mund te ndalosh kohen.

Per realizimin e eksperimentit eshte shkruar ne numrin e reviste 'Natyra' te kesaj jave kuGaeta dhe koleget e tij kane shenjestruar nje rreze lazer duke e bere te kaloje neper nje detektor,te quajtur ''Lentja e Kohes ". Si nje lente optike qe devijon nje rreze drite ne hapsire,''Lentja kohore'' èshte ne gjendje te shperndaje driten ne kohe.

''Eshte nje menyre per te kontrolluar privatesine e nje rrezeje te ndriteshme ne kohe,ne forme,ta perthith dhe ta shperndaje ate ne menyra te ndryshme'' shpiegon Gaeta.

Metoda e zhvilluar nga Moti Fridman,bashkeautor i studimit dhe koleg i Gaetes ne Shkollen e Aplikuar te inxhinierise se Fizikes ne universitetin Cornell,do te kaloje nje rreze drite neper nje fiber optike dhe da ta ndaloje ate me nje impuls lazeri.

Ne kete menyre arrihet qe frekuenca e vales se drites te ndryshoje,dhe rrezja te filloje te levize me shpejtesi te ndryshuar duke krijuar keshtu nje boshllek kohore-spiegojne studiuesit e ketij fenomeni.
etj.....

http://www.nationalgeographic.it/scienza/2012/01/05/news/la_macchina_per_fermare_il_tempo-776997/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Një lente për të ndaluar kohën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: P A R A P S I K O L O G J I-
Kërce tek: