PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Një super-vullkan në Gjermani jep shenjat e ringjalljes!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 30

MesazhTitulli: Një super-vullkan në Gjermani jep shenjat e ringjalljes!   Thu Feb 23, 2012 11:05 pm


Një super-vullkan në Gjermani jep shenjat e ringjalljes!
Një super-vullkan i fjetur në Gjermani është duke treguar shenja shqetësuese te zgjimit. Është një kërcënim per Angline mbasi eshte vetëm 390 kilometra larg nga Londra.Ai gjendet nën Laacher See, një liqen pranë Bonit dhe është në gjendje të nxjerr miliarda tonë magmë.Ky përbindësh shpërthen çdo 10-12000 vjet dhe shpërthimi i tij i fundit 'ndodhi 12.900 vjet më parë, kjo sugjeron se mund të shpërthejnë në çdo kohë.Laacher është me madhësi sa siperfaqja e vullkanit ne malin Pinatubo, i cili ka shkaktuar një rënie në temperaturat globale rreth 0.5 grade C, kur ai shpërtheu "në vitin 1991.

Laacher mbulohet 'me 620 kilometra katrorë tokë dhe gurë dhe ka shkaktuar tërmete të vogjel në rajon gjate vitit te kaluar,fenomene qe tregojnë se mund të jetë në procesin e zgjimit nga gjumi i thellë.

Ekspertët besojnë se mund të çojë në shkatërrime dhe evakuime masive dhe madje per një afat të shkurtër,mund te shkaktoje ftohjen globale dhe mund të gjenerojë një re të madhe hiri ,duke mbuluar diellin për disa muaj. Efekti negativ tij në Mbretërinë e Bashkuar është e vështirë të parashikohet, por është e mundur që shumë rajone jugore te Anglise mund të mbulohen me hi.

Daily Mail
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Një super-vullkan në Gjermani jep shenjat e ringjalljes!
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Faruk Tasholli: Me tetovarët në Gjermani - Kush ma i pari bani...
» Asllan Dibrani: Diaspora Shqiptare në Gjermani e shqetësuar për gjendjen aktuale gjithëkombëtare!
» Marifetet që përdorin femrat pë të manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisë
» Daut demaku:Shenjat para kthesave
» Arrestohen 22 azilantë shqiptarë në Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: