PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester   Mon Mar 05, 2012 3:34 am

Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester


Shtepia e Misterit ne Winchester eshte nje prej shtepive me fantama me te njohura ne historine e Amerkies dhe shume ture turistesh te organizuara.

Shtepia, tani neshte nje vend historik, eshte e vendosur ne San Jose, Kaliforni dhe ndertimet filluan ne vitin 1883 dhe nuk mbaruan deri ne vdekjen e Sarah Winchester, 38 vjet me vone, ne vitin 1922.

Por pse u desh kaq shume kohe dhe shpenzimi i 5.5 milion dollareve? Sepse keshtu i thane fantazmat asaj! Sarah Winchester ishte trashegimtarja e pasurive Winchester Rifle.

Ajo jetonte fillimisht ne New Heaven dhe dhe perpara se te zhvendosej ne Kaliforni, ajo humbi femijen e sa te vetem Annie dhe me pas bashkeshortin e saj John. Duke mbajtur zi ne thellesi, ajo shkoi tek ne nje medium per qetesim dhe per informim.

Medium-i i tha asaj qe bashkeshorti i saj ishte prezent dhe qe ishte bere nje mallkim mbi familjen qe i mori jeten atij dhe jeten e vajzes se tyre per shkakun qe shume njerez kane vdekur nga dora e Winchester-eve.

Me pas medium-i i tha asaj qe menyra e vetme qe kishte per te parandaluar vdekjen e saj ishte qe te shperngulej ne Perendim dhe te ndetonte nje shtepi per shpirterat.

Por kjo gje nuk ishte edhe aq e thjeshte per tu bere. Medium-i i tha asaj qe po te ndalote se ndertuari shtepine, mallkimi do te binte mbi te dhe ao do te vdiste.

Keshtu Sarah pasi u largua nga mendim-i beri pikerisht ate qe i ishte kerkuar per te shpetuar jeten e saj. Ajo u largua nga shtepia e saj ne New Heaven dhe skoi ne kaliforni (nen drejtimin e fantazmave). Ne kaliforni ajo bleu nje parcele te madhe toke dhe filloi te ndertonte aty shtepine e saj gjigande me stil Viktorian.

Nderkohe qe jetonte ne shtepine e madhe dhe vazhdimisht ne ndertim, ajo vazhdoi seancat e saj te mbledhjes me bashkeshortin e saj dhe me shpirtra te tjere.

Ajo ndertoi nje kulle me kembane qe e perdorte ne rastet kur duhet te mbildhte shpirtrat gjate nates, dhe i binte serish kembanes kur ata duhet te largoheshin. Thuhet qe ajo kishte ndertuar nje dhome te madhe per seancat e saj ne mes te shtepise dhe shkonte aty vetem per te bere seancat e saj te komunikimit me shpirtrat.

Stabiliteti mendor i Sarah eshte vene ne dyshim per shkak te dizajnit shume te cuditshme qe kishte shtepia. Dyert ishin te bashkuara me dritaret, kishte shkalle te shumta me 13 shkallare qe shume shpesh nuk te conin ne asnje vend por deri tek tavani, dyer te hapura ne mes te murit, dyer qe dilnin ne asnje vend, qe te nxirrnin jashte shtepise ne kat te dyte, shkalle te vendosur mbrapsh, dhe shume gjera te tjera te pabesueshme dhe te cuditshme.

Sarah deklaron qe keto gjera ishn per te ngaterruar shpirtrat e keqinj qe e kishin perdorur "doren Winchester per te vrare."

Asnje nuk arriti te shpjegonte mahnitjen e Sarah mbas numrit 13. Shkallare ne total 13, banja e 13-te kishte 13 dritare, 13 vrima pertharje ne lavamanin e kuzhines, 13 kupola ne serre, dhe lista per tu permendur eshte shume e gjate.

Disa prej raportimeve te mevonshme ne kete shtepi, perfshijne dyer qe perplasen, piano qe fillojne te bien vete, drita qe kercejne neper dhome, zera, si edhe njerez qe kane pare "njerezit qengjanin si mjegull".

Shtepia e fantazmave Winchester eshte vertet nje vend shume interesant dhe qe ia vlen te vizitohet, ne mos per fantazmat, ia vlen te vizitohet per te pare arkitekturen e saj shume te cuditshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Misteri i Shtepise se Fantazmave Winchester
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: