PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Femijet e Gjelber

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Femijet e Gjelber   Mon Mar 05, 2012 2:24 am

Femijet e Gjelber te Woolpit


Femijet e Gjelber te Woolpit ishin nje vajze e vogel dhe nje djale i vogel qe u gjeten ne Suffolk, Angli ne nje fshat te quajtur Woolpit.

Shfaqja e tyre e supozuar daton qe para 900 vjetesh. Ajo cfare i ben ata aq te rendesishem eshte fakti qe ata ishin totalisht ne ngjyre te gjelber. Mendohej qe ata te kishin ardhur nga nje toke nentokesore apo nga hapesira.

Historia e Femijeve te Gjelber te Wolpit u shfaqen ne historine Angleze rreth shekullit te 12. Ngjarjet ne histori thuhet se kane ndodhur ne te njejtin qindvjecar, ndoshta vetem nje brez me pare perpara se historia te shkruhej per here te pare. Ndoshta per shume persona kjo i jep edhe me shume besueshmeri histories sese zakonisht legjendat nuk jane te sakta per kohen, datat e ngjarjeve jane shume kohe me pare dokumentimit apo koha nuk permendet fare.

Te dhenat e para te shkruara per Femijet e Woolpit datojne ne vitin 1189. Te dhenat e mevonshme datojne ne vitin 1220 dhe thuhet ne to qe ngjarjet kane ndodhur ndermjet viteve 1135 dhe 1154.

Historia (te dy versionet e hereta) ka thene qe fshataret ne Woolpit, gjeten Femijet e Gjelber prane disa gropave te ujqerve. Femijet kishin nje ngjyre te gjelber ne lekure, kishin te veshura rroba te cuditshme dhe flisnin nje gjuhe qe njerezit qe jetonin aty nuk e njihnin.

Ata u cuan ne shtepine e Sir Richard de Calne’s. Problemi ishte qe femijet nuk pranon te hanin asgje.

U deshen shume dite qe fshtataret te mund te gjenin se cfare ushqimi hanin femijet – bizele jeshile. Me kalimin e kohes femijet e gjelber filluan te mesonin te pranonin edhe ushqime te tjera dhe ngjyra e tyre e gjelber ne lekure u zhduk.

Mbas disa kohesh femijet u pagezuan. Megjithate femija djale ishte i pashendetshem qe ne momentin qe u gjet dhe ai vdiq shume shpejt mbas pagezimit te tij.

Me pas varet nga cili versin ju lexoni, ose vetem vajza ose te dy femijet mesuan te flisnin anglisht. Ne vesionin kur vetem vajza meson te flase anglisht, pasi djali kishte vdekur, ajo u rrefen fshatareve qe djali ishte vellai i saj dhe qe ata vinin nga toka e ST. Martin, ku perendimi ishte i purport dhe ka nje lume te madh qe i ndan ata nga nje bote tjeter.

Ajo u rrefeu qe te gjithe njerezit aty ishin ne ngjyre te gjelber. Ajo dhe vellai i saj po shetisnin gjedhet e familjes nje dite kur u futen ne nje shpelle qe i coi ata deri ne Woolpit.

Ne vesionin ky te dy femijet mesuan anglisht, eshte djali ai qe e tregon kete histori.

Vajza sipas historive u rrit, kishte emrin Agnes dhe u martua, edhe pse jo ishte e cuditshme dh endoshta e paarsyeshme.

Ka shume pak shpjegime normale per femijet dhe ate cfare ata kane pershkruar. Megjithate ka shume shpjegime te mbinatyrshme. Ne sugjerimet mbinatyrore perfshihet njeri qe femijet ishin jashtetokesore apo qe historia qe ata tregojne eshte e vertete megjithese asnje shpelle per ne boten e nendheshme nuk eshte getur ne Woolpit.

Ndersa nder sugjerimet me normale per ngjyren e tyre te lekures eshte edhe kequshqyerja, gje qe dihet qe shkakton ngjyren ne te gjelber te lekures, arseniku qe dihet qe e kthen lekuren jeshile, dhe dietat.

Persa i perket se cfare i ka ndodhur femijeve, pa u treguar supersticioze, mund te mendohet qe femijet kishin humbur, - ne Toke, jo nen Toke – ishin bratisur, kishin humbur prinderit e tyre apo ishte abuzuar me to.

Nuk eshte permendur ne asnje vend mosha e tyre prandaj eshte e veshtire te mund te thuhet se ne cfare moshe ishin kur e kane treguar kete histori, por ata mund te kene qene shume te vegjel dhe mund te kene interpretuar kujtimet e tyre gabim, apo kane shpikur nje histori per te shtypur traumen e pesuar.

Cilido qofte rasti, ishte nje qyteze e vogel afer Woolpit me emrin Fornham St. Martin. Ka mundesi qe te jete ku “Toka e St. Martin”.

Femijet e Gjelber te Wolpit jane pjese e Historise Angleze he nje pjese e kultures se Woolpit.

Njerezit jane munduar te gjejne pasardhesit e Agnes, nese ka te tille, per qindra vjet me rradhe vetem per te treguar qe vajza me lekure t egjelber ekzistonte vertet.

Nuk eshte e sigurt nese historia eshte e vertete, por eshte kaq e shpjeguesme pa eshte e veshtire qe te mos ta ndash ate nga folklori, i cili ka ka devijim te dukshem nga realiteti dhe nuk mund te shpjegohet.

Deri tani nuk jane gjetur pasardhes te Agnes, dhe kjo e ben historine e Femijeve te Gjelber te Woolpit qe te mbetet ende e mbushur me mister.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Femijet e Gjelber
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anë të mira dhe më shumë pasoja negative
» Sokol Demaku: Bisedë më Vera Kurti, mësuese e edukimit special më fëmijët...
» Milazim Maraj: Fëmijët e dëshmorëve në rrugë - turp për shtetin demokratik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: