PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet vendi i marrjes se gureve te Stonehenge

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Green LineNumri i postimeve : 62
Pikët : 107
Reputation : -15
Join date : 23/02/2012

MesazhTitulli: Zbulohet vendi i marrjes se gureve te Stonehenge   Thu Feb 23, 2012 10:50 pmZbulohet vendi i marrjes se gureve te StonehengeZbulohet vendi i saktë i origjinës së gureve te Stonehenge ose ndryshe te quajtur megalithiket "magjike",ne Amesbury,qe ndodhet 250 kilometra larg nga tempulli misterioz Stonehenge dhe qe është ndoshta observatori astronomik me i vjetri në Evropë, objekt i Trashëgimisë Botërore që nga viti 1986.

Per here te pare rrethi i Stonehenge është ndërtuar 5000 vjet më parë me gur që erdhi nga jug perëndimi i Uellsit, qindra kilometra larg. Zbulimi është bërë nga gjeologët Robert Ixer i Universitetit Leicester dhe Richard Bevins i Muzeut Kombëtar të Uellsit,të cilët kanë identifikuar një vend pranë Pont Saeson, në Pembrokeshire, si burim me i saktë i disa prej gurëve të se njohurit Stonehenge.

Kjo është hera e parë që precizohet origjina e disa prej gurëve të përdorura për ndërtimin e Stonehenge,me këtë nivel saktësie. Zbulimi do të ndihmojë arkeologët për të përcaktuar rezultatin e një debati që vazhdon për disa kohë: në se gurët ishin nxjerrë dhe të transportuar nga njerëzit në kohët parahistorike, ose në se ato janë transportuar per ne Wiltshire nepermjet një akullnaje qindra e mijëra vjet më parë.

Hulumtimet e fundit kane treguar se blloqet e gurëve janë marrë nga faqet e shkembinjeve nga grupe njerzish të veçante shpirtërore dhe magjike dhe i trnsportonin 250 km,ku ndërtuesit e Stonehenge mendonin se ata sillnin diçka më shumë se se ata gure të thjeshtë.

Stonehenge (stone-gur i nxjerre nga shkembi, dhe henge- e cila rrjedh nga fjala qemer) është një vend neolitike i gjetura pranë Amesbury në Wiltshire, Angli, rreth 13 km në veri- në perëndim të Salisbury në fushën me të njëjtin emër. Ajo përbëhet nga një sërë gurësh të mëdhenj ne këmbë në forme rrethore te njohur si megaliths.Stonehenge u shtuan në listën e UNESCO-s si Trashëgimi Botërore në vitin 1986. Gurët që përbëjnë strukturën janë të lidhur me një kuptim të veçantë për solsticin dhe pikat e ekuinoksit. Sejane keto forma te vecanta te ndertimit te saj,pse disa argumentojnë se Stonehenge përfaqëson një "observator të lashtë", edhe pse rëndësia e përdorimit të tij për këtë qëllim është diskutuar dhe vazhdon te diskutohet edhe sot.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet vendi i marrjes se gureve te Stonehenge
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dëshmitari që pa skenën e vrasjes së ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkëll, zbulohet makina luksoze e shkatërruar
» Zbulohet pjesë e arkivit të Bajram Currit gjatë emigracionit në Vienë në periudhën 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: