PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Paktet me Entitete

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Paktet me Entitete   Fri Mar 02, 2012 3:26 am

Paktet me Entitete


Paktet janë një nga aspektet që ndonjëherë marrin ata që hyn në magji.

Nganjëherë një ritual bëhet që të nënshkruhet një pakt me një demon, një engjëll, një zot apo diçka tjetër.

Në një pakt të tillë magjistari merr përsipër të respektoi disa rregulla kundra një mirëkuptimi më të madh apo ndihme nga ana e një zoti apo demoni, nganjëherë është një sakrificë ose ofertë.

Një prishje e kontratës shkakton probleme të ndryshme dhe pasoja të rrezikshme për personin që e prish.

Ja disa shembuj të besëlidhjes ose paktit.

Pakt me një Zot


Në disa pakte në Amerikë, një pakt është i lidhur me nderimin e zotit Pan.
Ceremonia e fillimit të brendshëm kërkon të bërit një pakt me Pan.

Pakt me Satanin


Ekzistojnë rituale për të bërë një pakt me Satanin.

Paktet Goetikë për shembull janë të mbyllura nga një rreth me motive të ndërlikuar të rrethuar nga fjalët: AMASARAC ASARADEC AKIBEEC BERKAIAC.

Në shumë organizata sataniste, pakti është thjesht fakti i mos mohimit të Magjisë që i sjellë një anëtari. Në rast të dështimit, anëtari do të humbas të gjitha që Magjia ka mund t’i sjellë atij.

Pakt me Perëndinë dhe Përëndeshën (Wicca)


Për të bërë pjesë në disa pakte Wicca, shtriga (ani) bën një incim i cili "simbolizon Vdekjen e vetes së tij të vjetër « Unë » (jo Wicca) dhe rilindjen e re « Unë » me "Wicca."
Braktisje e së kaluarës këtu mund të konsiderohet si një pakt.

Pakt me një demon

Në Amerikën e Jugut, të krishterët mbajnë skelete që paraqesin demonët.

Në varësi të kohës së lindjes së tyre, ata do të jenë të përfshirë në të gjithë jetën e tyre me një demon, i cili ka si karakteristikë të bëj tundime të caktuara, por edhe t'i mbroi ata nga gjërat e caktuara sipas specialitetit të tij.

Ata shpesh kanë gjithashtu edhe një engjëll mbrojtës.
Në këtë rast një kontratë është në fakt është bërë që nga lindja.

Pakt me një krijesë origjinale

Disa magjistarët krijojnë vet entitetet e tyre.

Si Golem për alkimistët ose Egregor, zhvillimin e një entiteti të tillë nga një magjistar apo një grup i angazhon ata përballë atyre ndaj edhe mund të konsiderohet si një kontratë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
niku magic man

avatar

Numri i postimeve : 27
Pikët : 57
Reputation : 4
Join date : 26/06/2012
Vendodhja : mitrovic

MesazhTitulli: Re: Paktet me Entitete   Tue Jun 26, 2012 7:38 am

ej barvoo je shum i zoti dhe shum i zgjuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Paktet me Entitete
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T ::  S I M B O L I K E :: M A G J I-
Kërce tek: