PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ana e errët e magjisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Ana e errët e magjisë   Fri Mar 02, 2012 3:24 am

Ana e errët e magjisë


Fillimisht duhet thënë që nuk duhet ngatërruar magjistarët me shtrigat apo shtriganët, këta të fundit janë praktikues të anës së errët të magjisë.

Ka dy lloje të librave rreth magjisë së zezë: librat e zezë dhe kujtimet.

Librat e zezë janë koleksionet të magjive, të thirrjeve ose formulave të tjera ndërsa kujtimet janë shënime të shtrigave - nëve ku ata shënojnë përvojat e tyre gjatë hulumtimeve.

Shënime biografike janë më të pasura, sepse ato na jepin më shumë informacione, paralajmërime, shtigje për të ndjekur ku magjistari nuk ka hulumtuar, vendndodhjen e objekteve, mjete ...

Të bëhesh një shtigë-an kërkon një bazë të kulturës magjike (theksimi i formulave, përgatitja e shurupeve, duke lansuar magji), një gjendje shpirtërore, një mënyrë jetese të veçantë...

Çdo gjë është e domosdoshme, edhe veshja luan rol për sukses dhe kontrollimin e magjive.
Magjia e zezë ka gjashtë zona (fusha).

Magjitë janë baza e shtrigës apo shtriganit.

Të emëruara nganjëherë ritualet, ato mund të shërojnë, objektet ti bëjnë magjike, komunikimi me shpirtra, mallkime ose largimi i një nga pesë shqisat.

Zgjedhja e magjisë është e larmishme, më e lartë se e magjistarit i cili ka parime morale që shtriga-ni nuk i ka.

Plus në alkimi, pijet janë shurupe të bëra me njohuri të ndryshme në botanikë, zoologji dhe në shkencat e tjera.

Shumë më praktike se magjitë sepse ato janë më të shpejta për të u ekzekutuar sepse shumë kërkojnë një ritual të gjatë dhe rraskapitës, dhe nuk e rrezikojnë shtrigen apo shtriganin.

Problemi mbetet për t'u pirë nga viktima. Ekziston një lakim në pije : sharmi.Këto janë magji të përfshira në talismans ndër të tjera. Viktima e aktivizon magjinë duke u manipuluar.

Objektet janë dy lloje: magjepsja dhe mjetet.

E para përmban relike dhe të gjitha objektet e magjepsura nga shtriga-ni për t'i dhënë atyre një fuqi : shpata, gurë, pishtarë, hajmali magjike ...

Për të krijuar ato, rituale të gjata janë të nevojshme; magjepsja e një objekti e që mund të marrë disa vjet.

Mjetet i lejojnë shtrigës apo shtrganit për të arritur "efektet" si kukulla Voodoo.
Një objekt që lidhet me viktimen në të ardhmen (flokët, objekte personale,...) gjithashtu hyn në këtë kategori.

Magjia dhe posedimit janë shpesh zona të dala nga fushat që janë përmendur tashmë.
Kjo i jep mundësi një shtrige-ani për të kontrolluar një qenje në distancë, magjia bëhet duke bër një ritual, një pije, një objekt.

Thirrja është një zonë shumë e rrezikshme.

Shtriga-ni komunikon ( e thërret) me një shpirt, frymë, një demon nga një botë tjetër apo një djall që ai e bën, në fund që vij në botën e tij.

Pra. rreziqet janë shumë të larta, sepse demonët gjithmonë kërkojnë kompensim në këmbim për ndihmën e tyre.

Magji e zezë i takon kësaj zone.

Mallkimi është më e keqja në këtë fushë, sepse ajo prekë viktimen gjatë një periudhe të gjatë.

Mallkimi mund të jetë një sëmundje, një sherr, një kërkesë e imponuar etj…
Ajo mund gjithashtu, për fat të keq, të kaloj nga brezi në brez.

©magjistari
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
niku magic man

avatar

Numri i postimeve : 27
Pikët : 57
Reputation : 4
Join date : 26/06/2012
Vendodhja : mitrovic

MesazhTitulli: Re: Ana e errët e magjisë   Tue Jun 26, 2012 8:00 am

nejse jo qe jom magjistar e as qe ti mbroj por ata magjistar por e di me siguri esht qe magjistari e fuqishem qe t mallkojn apo qe t lendojn te gjitha jan iluzione por edhe ato jan te rrezikshme
farao
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ana e errët e magjisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T ::  S I M B O L I K E :: M A G J I-
Kërce tek: