PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Magjia Kaotike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Magjia Kaotike   Tue Feb 11, 2014 2:24 am

Magjia Kaotike


Magjia Kaotike ka lindur ne vitet e 70-a, kur Peter J.Caroll filloi te perziej elemente nga Golden Dawn, nga Magjia Ceremoniale e Telemes, Taoizmit dhe Budizmit Tibetian ne artikujt e tij per "The New Equinox", nje reviste kushtuar magjise.

Magjia Kaotike eshte zhvilluar paralelisht me sistemet tjera moderne si "Magick" e "Aleister Crowley". "Wicca" apo "New age".

Frymezim i Peter J.Caroll per te bere nje sinteze te tille te ishte veper e nje magjistari te erret dhe artisitit te shekullit XX: Austin Osman Spare.

Spare ka zhvilluar ate qe ai e quajti nje teknike te "letrave te ndjeshme". Peter J.Carroll ka riformuluar kete teknike dhe "letrat e ndjeshme" jane bere "vula" tani si baze e nje sistemi per te gjeneruar rezultate permes aplikimit te teknikave jo dogmatike  magjike.

Magjia Kaotike eshte nje magji qe kupton nje njohje me te mire te ligjeve me te cilat ajo funksionon. Shkenca na lejon te njohim  me mire ligjet e universit, ndersa Magjia Kaotike nuk heziton t'i referohet fizikes kuantike per te provuar se ai eshte realitet i magjise. Feja e vertete na jep kozmologjine e vertete. Dhe magjia ka qene gjithmone praktike e lidhur me keto ligje dhe kjo kozmologji, prekatike qe ka pasur nje perparesi mbi teorine.

Parimi i pare i Magjise Kaotike eshte se besimi eshte nje mjet dhe jo nje fund. Carroll thote: "Te jesh magjistar do te thote vetem nje gje; pranimi i nje besimi".
"Te gjitha struktuarat sociale nuk jane asgje tjeter veçse rezultat i nje procesi mendor".

Kaosi eshte zbrazetia ku te gjitha gjerat ekzistojne dhe ku te gjitha gjerat jane te mundshme.

Kaotiket praktikojne magjine kryesisht nepermjet gjendjes se ndryshuar te ndergjegjes. Ne shumicen e kohes, ritualet shkojne nepermjet arritjes se nje gjendje tjeter, e cila quhet "Gnosë". Gjendja e "Gnosës" eshte e ngjashme ne shume aspekte momentin e orgazmes.

Ky eshte nje moment i ndergjegjes absolute qe eshte i nevojshem dhe qe zhduket zakonisht brenda disa sekondave.

Ka menyra te ndryshme per te arritur "Gnosën", te cilat mund te klasifikohen si forma frenuese dhe ngacmuese dhe ngacmuese, si; meditimi, kendimi, vallezimi, perdorimi i drgoges, dhimbja ose orgazma.

Magjia Kaotike mund te konsiderohet si nje qasje psikologjike e ritualeve magjike.

Ne thelb, Magjia kaotike nuk eshte zbulimi i se vertetes, apo komunikimit me Perendine, apo komunikimit me demonet, por kapja e drejteperdrejte e kaosit aktual, fluksin kuantik te botes jo-njerezore.

Magjia e Kaosit eshte "Terrorizem Magjik"!.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Magjia Kaotike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vasil Premçi: Magjia e pjergullës së rrushit...
» Baki Ymeri:MAGJIA E KRISHTËRIMIT DHE DRITA E DASHURISË
» MAZLLUM SANEJA:MAGJIA E FJALËS POETIKE E XHEMIL BYTYÇIT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T ::  S I M B O L I K E :: M A G J I-
Kërce tek: