PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjuetaret e Fantazmes se Keshtjelles Hatley

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Gjuetaret e Fantazmes se Keshtjelles Hatley   Tue Jun 18, 2013 10:06 pm

Gjuetaret e Fantazmes se Keshtjelles Hatley


Keshtjella Hatley eshte ndertuar ne vitin 1908 ne ishullin e Vankuverit, ne bregun perendimor te Kanadase, nga Baroni skocez Robert Dunsmuir. Eshte e debatueshme figura e tij si njeri i famshem, pasi ai njihej si njeri qe u jepte zgjidhj te shpejta problemeve qe shqetesonin vendin…por jo kete keshtjelle. Keshtjella edhe pjese e kampusit te Royal Roads University, qe ka filluar te behet pre e nje serie ngjarjesh te pashpjegueshme. Vezhgues te tmerruar kane raportuar se kane pare nje figure te bardhe te dale neper dritare dhe kane degjuar zhurma te cuditshme tenxheresh e tiganesh nga brenda keshtjelles.

Ajo qe dyshohet me teper, eshte se sherbyesja e Robert Dunsmuir, e refuzuar nga i dashuri i saj, u hodh ng dritarja dhe vdiq. SPIRITS, nje qender bamiresie qe investigon paranormalen, deklaron se nje pjesetar i stafit, ka pare nje figure te bardhe gruaje te veshur gjithashtu ne te bardha, qe rreshqiste neper koridoret e keshtjelles. Ajo qe ndezi interesin per kete ceshtje, ishte nje grua misterioze qe rregullonte shtresat e krevateve gjate nates, nje figure e bardhe qe fluturonte ne ajer dhe bente zhurme pajisjesh kuzhine, ne kuzhinen e boshatisur te keshtjelles.

Natasha Cabot, zevendes-presidentja e shoqerise ‘SPIRITS’ (shpirtrat), tha se hetimet e fundit ne keshtjelle kishin zbuluar se aty ka patjeter njelloj aktiviteti paranormal: “Nje pjese e anetareve tane, kane vene re nje figure. Ishte nje hije shume e erret pas nje prej anetareve tane dhe besohet se eshte kapur nga film ii aparatit ”- tha ajo ne nje interviste nepermjet telefonit. Te tjere anetare e pershkruan si njegull te erret qe u ngjit neper shkalle.

Ne kete hetim, mori pjese edhe koordinatorja Vanessa Roman: “Ideja e kerkimit te fantazmave eshte shume interesante dhe une nuk them se nuk i besoj, por as nuk kam pare ndonje prove te qendrueshme.”- ka thene Vanessa.  


Gjate kohes, stafi qe punoi ne keshtjelle, zbuloi ndodhi te tjera. Tregime te ndryshme deshmitaresh mendonin se fantazma ishte gruaja e James Dunsmuir, Laura. Kadetet qe shoqeruan ngjarjen flinin aty ku kishte qene me pare salla e madhe e ballos. Disa here fantazma hynte ne dhome duke mbuluar dhe rregulluar shtresat e tyre. Mendohet se Laura ishte e terhequr ndaj Kadeteve sepse kishte humbur djalin e saj ne Luften e Pare Boterore. Mendohet se sherbetorja e Laures, pas kesaj ngjarjeje, eshte refuzuar nga i dashuri dhe eshte hedhur nga dritarja. Prezenca e kesaj te fundit, edhte vene re nga gjuetaret e fantazmave.

Nancy Arsenault, dekania e fakultetit te menaxhim-turizmit, duke qene ne kampus ne kete keshtjelle, kishte qendruar nj nate per te punuar deri vone, ne katin e trete. Dera e zyrave te katit te pare u perplas papritmas dhe ajo degjoi nje tjeter zhurme: Dukej si dicka qe e shtynte deren sa para-mbrapa. Ne fillim mendova se kishin harruar celsat, ndaj e hapa. Por askush nuk ishte aty. Kontrollova dhe nuk pashe gje. U ktheva ne vendin tim te punes, dhe degjova perseri tenjejten zhurme. Kontrollova perseri dhe perseri nuk gjeta asgje.Shkova ne tryezene punes dhe gjeta dritaren hapur. Mbaj mend qe e kisha mbyllur, dhe jam e sigurte sepse bente ftohte.”- deklaroi ajo.  

“Jane kaq shume njerez qe vijne nga rrugetime te ndryshme te jetes dhe kane nga nje histori. Nese do te behej fjale vetem per nje rast, nuk do te kishte problem. Por kur behet fjale per diversitet kaq te madh te aktiviteteve paranormale, njerezit me te drejte pyesin, cfare ka ne thellesi te kesaj gjeje?”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Gjuetaret e Fantazmes se Keshtjelles Hatley
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: