PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Top 10 misteret qe prekin historine e Botes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Top 10 misteret qe prekin historine e Botes   Sun Jun 02, 2013 9:14 am

Top 10 misteret qe prekin historine e Botes

Nuk ka dyshim se ne kete bote gjenden mistere te medha te pazgjidhura prej miliona vitesh. Te tilla kemi mjaftueshem dhe me to perballemi gati cdo dite ne pafundesine dhe mrekulline e mistershme te Tokes. Ne ju prezantojme nje liste me 10 mistere te pazbuluara ende, qe jane zbuluar se fundmi.

10. Sferat e gerryeraNe dekadat e fundit, minierat e Afrikes se Jugut kane nxjerre nga germimet e tyre, sfera metali misterioze. Origjina e tyre mbetet e panjohur, nderkohe qe parametrat e tyre nuk kane diameter me te madh se 2.54 centimeter. Disa prej ketyre gureve kane te gdhendur ne vija paralele tre gropa te vendosura pergjate ‘ekuatorit’ te sfereave. Dy lloje sferash te tilla jane gjetur: nje perbehet nga metal i kalter me reflekse te se bardhes, dhe tjetra e porezuar ne siperfaqe me vrimat te mbushura me nje substance te bardhe. Guret qe jane gjetur, sipas ekspertizes, i perkasin periudhes perpara 2.8 milione viteve me pare. Nuk dihet kush i krijoi, dhe per cfare arsyeje.


9. Guret Dropa
Ne vitin 1938, nje kespedite arkeologjike e udhehequr nga Dr. Chi Pu Tei ne malet kineze Baian-Kara-Ula, beri nje zbulim te jashtezakonshem ne disa shpella qe kane qene banes ate kulturave antike. Te groposura ne pluhurin e mijera viteve, siperfaqja e ketyre shpellave ishte pushtuar nga qindra gure ne forme disqesh. Diametri i tyre eshte rreth 23 centimeter, dhe secili gur ka nje rreth te krijuar ne qender te tij, jashteshkruar te cilit eshte gdhendur nje vije rrethore. Ata i perngjajne disqeve te lashta te fonografeve te perpara 10,000-12,000 viteve. Ne afersi te qendres se gureve gjenden shrkime ne forme hieroglifesh. Dekodimi i tyre flet per anije hapesinore nga nje bote e larget qe ishin perplasur mbi keto male. Pilotet e ketyre anijeve e quanin veten Dropa, dhe mbetjet e zbritjes se tyre ne toke, ndoshta sapo jane gjetur ne keto shpella.

8. Guret IcaNe fillim te viteve 1930, nje antropolog i Ica-s ne Peru, Javier Cabrera, zbuloi qindra gure ceremoniale te groposur ne varret e Incas-ve te lashte. Dr. Cabrera, ka mbledhur me shume se 1.100 gure te tille qe vleresohet te jene te periudhes perara 500-1.500 vitesh me pare. Ato jane quajtur ne kolektivitet, guret Ica. Guret kane te pikturuar arinj, shume prej te cileve ne pozicione seksuale (cka ishte normale per kulturen e lashte te Incasve). Disa prej tyre japin pamjen e ngjashme te operacioneve kirurgjikale dhe transplanteve te trurit. Nje gdhendje fantastike e disa gureve te tjere jep imazhin e qarte te dinozaurve-brentozaurve, triceratopeve, stegozaurve dhe pterozaurve. Megjithese skeptiket qendroje larg kesaj ceshtjeje, autenticiteti i ketyre gureve as nuk eshte aprovuar, as nuk eshte hedhur poshte.

7. Guret gjigande sferike te Costa Rica-sNe vitet 1930, kerkimet per te zgjeruar plantacionet e pemeve te bananeve ne Costa Rica, rezultuar mjaft te pasura ne nje drejtim tjeter. U gjete duzina sferash gjigante te gurta, disa prej te cileve ishin persosmerisht sferike. Guret varionin qe aga madhesia e nje topi tenisi, ne nje diameter t jashtezakonshem prej 2.44 meter me peshe 16 ton. Edhe pse jane qartesisht t krijuar nga njeriu, mbetet e panjohur arsyeja dhe qellimi i tyre. Mbi te gjitha, nuk dihet sesi eshte arritur te ndertohet nje perpikmeri e tille sferike.

6. Oera LindaLibri Oera Linda eshte doreshkrimi me i debatuar ne histori, mitologji dhe besimet fetare te kultures Frisiane. Ai eshte gjetur ne shekullin e 19-te. Termat qe perfshihen ne kete liber, i perngjajne katastrofizmit, nacionalizmit, matriarkalitetit dhe mitologjise. Teksti sugjeron se Europa dhe vendet e tjera ne pjesen me te madhe te historise se tyre, jane udhehequr per vite te tera ne vazhdim nga grate dhe nenat me popullore te shoqerise se atehershme. Ato ndiqnin nje rregull te caktuar hierarkik te ‘Urdherit te Priftereshave Beqare’, qe i dedikohej perendeshes Frya, vajza e perendise supreme Wr-alda dhe Irtha, nena njerezore ( jo perendi). Deklarohet gjithashtu se civilizimi Frisian kishte alfabetin e vet, qe ishte paraardhes i alfabeteve greke dhe Feniciane. Doreshkrimi daton ne vitin 1256. Sugjerohet se eshte kopje e doreshkrimeve edhe me te vjetra, dhe nese kjo eshte e vertete, atehere na rikthen ne vitet 2194 perpara Krishtit deri ne vitin 803 pas Krishtit.

5. Fosile te pabesueshmePer fosilet kemi degjuar qe ne klase te pare. Ato shfaqen ne forme materiali te gurte qe formohen gjate mijera viteve. Por ka disa fosile qe nuk perbejne asnje domethenie ne gjeologji apo histori. Fosili i nje gjurme te dores se njeriut, per shembull, u gjet ne formen e nje guri gelqeror 110 milione vjecar. Ne Arktikun Kanadez, ajo qe duket si fosile e nje gishti te njeriut, daton perseri 100 deri ne 110 milione vite me pare. Ajo qe duket si fosili i kembes se nje njeriu, qe ndoshta perdorte sandale, u gjet afer Delta-s, ne Utah, ne nje depozite argjilore qe vleresohte te jete e lashte 300 milione deri ne 600 milione vite me pare. Kjo rihap debatin se kur ka filluar njeriu te populloje token.

4. Objekte te perpunuara metaliNjerezit supozohet te mos kishin banuar ne toe rreth 65 milione vjet me pare, keshtuqe nuk behet fjale q eta kene perpunuar ata metalin. Si e shpjegon shkenca zbulimin e tubave metalike gjysme-vezake te gjetura ne France? Ne vitin 1885, ne nje bllok qymyrguri u gjenden kuba metali te krijuara nga dora inteligjente njerezore. Ne vitin 1912, punetoret e ndertimit, shkaterruar nje tjeter bllok metali nga i cili nxoren nje vazo hekuri. Nje thua gishti njerezor eshte gjetur gjithashtu i ngjitur pas nje guri, qe i perket Eres se Mezolitit. Dhe per me teper, ka shume anomali te tjera te gjetura ne kete zone.

3. Arka e BeselidhjesArka konsiderohet te jete nje nga thesaret me te medhenj te fshehur qe tentojne te vertetojne fakte te pamohushme te Testamentit te Vjeter. Zbulimi i tyre mbeten qellimi i shume arkeologeve modern dhe aventuriereve. Ai supozohet se permban shume urdheresa te dhena ne tabela prej guri qe i perkasin Moisiut ne Malin e Sinai-t. Sipas librit te Eksodit, Arka perbehet nga dru i vecante, dhe eshte e lare ne ar. Besohej se kishte fuqi te mbinatyrshme ky objekt, qe thuhet se ka shkaktuar vdekjen e nje personi qe tentoi ta prekte, apo ‘mallkimine keq’ qe thuhej se u dha Filistineve pasi ata e braktisen. Ka shume spekulime mbi vendin ku eshte groposur ky thesar. Mund te duhet nje gjeni per ta gjetur, porn je budalla per t’iu afruar!

2. Floku i EngjellitFloku e Engjellit, eshte nje fenomen qe nuk ka marre asnjehere kuptimin e sakte. Fenomeni perbehet nga renia e fijeve te mendafshit nga qielli, ‘ne frome shiu’ mbi toke. Eshte nje fenomen i perhapur gjeresisht mbi toke, kryesisht ne zona si Amerika e Veriut, Zelanda e Re, Australia, dhe Europa Perendimore. Nuk ka prova qe zbulojne shkakun e ketij fenomeni, qe mund ta shohesh me sy, por nese zgjatesh ta kapesh, zhduket sa hap e mbyll syte. Ne kete menyre nuk dihet as nga cfare perbehet ne te vertete ‘ky lloj shiu’. Spekulimet thone se vjen nga merimangat, apo ndonje insekt tjeter i madh qe thur te tilla rrjeta. Nuk perjashtohet mundesia e UFO-ve gjithesesi, sepse eshte nje material i nje natyre shume te bute, i pamundur per t’u mbledhur per eksperimente, dhe per te marre rezultate kimike.

1. Harta Piri ReisHarta Piri Reis eshte nje harte shume e famshme e botes para-moderne, e krijuar ne shekullin e 16-te nga kartografi Piri Reis, ne admiralin Osman (Turk). Harta tregon pjese te brigjeve perendimore europane dhe te afrikes veriore, me nje saktesi te arsyeshme. Madje edhe bigjet e Brazilit jane mjat te thjeshta per t’u dalluar. Jane pasqyruar aty edhe disa ishuj te Oqeanit Atlantik si Azores dhe Canary, pa lene menjane edhe ishullin mitik, Antillia-n. Mendohet se kjo harte eshte krijuar nga njerez qe ishin te vetedijshem per ekzistencen e Antarktikes. Disa studiues, mendojne se kjo eshte pjese e hartave te tjera qe mbeshtesin nje teori te eksplorimit global nga nje civilizim i pazbuluar i periudhes para-klasike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Top 10 misteret qe prekin historine e Botes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: