PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?   Mon Apr 22, 2013 9:08 am

A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?


Aplikimi i nje parimi nga shkenca kompiuterike ne biologji, ngre mundesine intriguese qe jeta ka ekzistuar perpara Tokes dhe mund te kete patur origjinen jashte sistemit tone diellor.

Dy gjenetiste kane aplikuar Ligjin e Moore per te zbuluar shkallen ne te cilen Toka rritet ne kompleksitet - dhe rezultati sugjeron qe jeta organike ka filluar te ekzistoje shume kohe me pare se sa vete Toka.

Shkencetari Alexei Sharov i National Institute on Aging ne Baltimore, dhe Biologu Teorik Richard Gordon i Gulf Specimen Marine Laboratory ne Florida, kane marre Ligjin e Moore, kane zevendesuar tranzistoret me nukleotidet - blloqet e ndertimit te ADN-se dhe ARN-se - dhe qarqet me material gjenetik, dhe bene llogaritjet.

Rezultatet sugjerojne qe jeta fillimisht eshte shfaqur rreth 10 bilion vjet me pare, shume me shume kohe perpara se mosha e Tokes, e cila eshte vetem 4.5 bilion vjet.

Pra, edhe nese eshte e mundur matematikisht qe jeta te kete ekzistuar perpara se te ekzistonte Toka, a eshte kjo e mundur fizikisht? Serish, Sharov dhe Gordon thone qe po, eshte e mundur. Nderkoe qe sistemi yne diellor po formohej, organizma bakteriale para ekzistuese, apo edhe nukleotide te thjeshta nga nje pjese me e vjeter e galaksise, mund te kene arritur ne Toke me ane te ngjitjes neper kometa, asteroide, apo mbetje te tjera inorganike hapsinore - nje proces teorik i quajtur panspermia.

Perllogaritjet e shkencetareve nuk jane prova shkencore qe jeta eshte me e hershme se Toka - nuk ka asnje menyre per te ditur me siguri qe kompleksiteti organik eshte rritur me raport tre qendrueshem ne cdo pike te historise se universit. "Quajeni nje ushtrim mendimi me shume se nje teori." - tha Sharov.

"Ka shume elemente hipotetike ne kete ceshtje... por per te patur nje veshtrim me te gjere, eshte e nevojshme te kete elemente hipotetike." - tha Sharov per TechNewsDaily.

Ideja e Sharov dhe Gordon, rrit mundesi te tjera shume intriguese. Per shembull, ajo hedh poshte idene e specielve aliene shume te avancuara. Nese kompleksiteti gjenetik zhvillohet me nje ritem progresiv, atehere zhvillimi social dhe shkencor i cod forme jete aliene ne galaksine Rruga e Qumeshtit do te ishte ekuivalente me ate te rraces njerezore.

Studimi i Sharov dhe Gordon vizaton nje paralele teorike dhe praktike ndermjet origjines se jetes dhe marredhenies ndermjet jetes dhe njohurive. Evolucioni njerezor nuk ndodh vetem ne genom; ndodh epigjenetikisht, apo ne mendje, ndekohe qe teknologjia, gjuha dhe memorja kulturale te gjitha u bene me komplekse.

Megjithese disa mund te jene shume skeptike ne lidhje me gjetjet e Sharv dhe Gordon, shkencetaret i qendrojne te vendosur konkluzioneve te tyre.

"Kontaminimi me spore bakteriale nga hapesira mbetet hipoteza me e sakte qe shpjegon shfaqjen e hershme te jetes ne Toke." - shpjegojne ata.

Sharv tha qe nese atij i duhej te vinte bast per te, ao do te thonte qe eshte 99% e vertete qe jeta ka filluar perpara Tokes, por ne duhet te lejme edhe ate 1% per ndonje mundesi te cilen ne nuk e kemi marre parasysh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Anubis

avatar

Numri i postimeve : 9
Pikët : -4
Reputation : -17
Join date : 28/06/2012
Mosha : 24

MesazhTitulli: Re: A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?   Tue Apr 23, 2013 4:18 am

Keshtu mendoj edhe une.Qe jeta ka ekzistuar perpara Tokes. farao
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The HitmanNumri i postimeve : 10
Pikët : 22
Reputation : 0
Join date : 26/02/2012

MesazhTitulli: Re: A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?   Thu Apr 25, 2013 10:23 pm

Anubis shkruajti:
Keshtu mendoj edhe une.Qe jeta ka ekzistuar perpara Tokes. farao

E ku paska ekzistuar sipas mendimit tend?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anubis

avatar

Numri i postimeve : 9
Pikët : -4
Reputation : -17
Join date : 28/06/2012
Mosha : 24

MesazhTitulli: Re: A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?   Thu May 30, 2013 11:51 pm

[/quote]E ku paska ekzistuar sipas mendimit tend?[/quote]

Diku ne Kozmos.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anubis

avatar

Numri i postimeve : 9
Pikët : -4
Reputation : -17
Join date : 28/06/2012
Mosha : 24

MesazhTitulli: Re: A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?   Thu Jun 20, 2013 4:19 am

Me sakte ne nje univers paralel.Dhe erdhi deri ketu me ane te nje vrime te zeze.Etj etj etj.farao
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A mundet qe jeta te jete me e vjeter se sa vete Toka?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Foto nga jeta dhe vepra e Dr. Rugoves!
» Edhe një zbulim nga jeta e Michael Jackson-it
» Jeta e re pas divorcit. Kam oferta për të hyrë në politikë
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Përsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: