PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

  Shenjat enigmatike "V" dhe hijet misterioze për interpretim nga Jeruzalemi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Shenjat enigmatike "V" dhe hijet misterioze për interpretim nga Jeruzalemi   Thu Feb 23, 2012 10:31 pm


Shenjat enigmatike "V" dhe hijet misterioze në interpretim nga Jeruzalemi
Shenjat misterioze në Jeruzalem kane lënë arkeologët krejtesisht te habitur. Tre "V" e gdhendura në themelet e lashta,jane gjetur gjtë gërmimeve në qytetin e Davidit.

Gervishtjet e 'V' misterioze ne gure shkëmb bërë mijëra vjet më parë dhe zbuluar kohët e fundit në një gërmim në Jeruzalem, kanë habitur arkeologët.

Eskavatorët izraelitët, të cilët kanë zbuluar një seri e dhomash duke gërmuar në substrakte shkëmbore në pjesën më të vjeter të qytetit, kanë gjetur kohët e fundit shenja në formë të "V" pranë njëri-tjetrit në shkembinj gëlqeror të gdhendur ne një nga dhomat.

Këto "V" janë gdhendur rreth 5 cm te thella dhe 50 cm të gjatë.Asnjë rezultatet nuk mund të japin të dhënat mbi identitetin e atyreve të cilët kanë prodhuar ato gdhendje ose te afrojne kuptimin e tyre.

Një nga dy drejtorët e gërmimit, Eli Shukron thote se arkeologët të cilet jane angazhuar në keto germime , kur i pane ato germa, dështuan ne postulatet e teorise për natyrën e tyre.

Shukron theksoi se shenjat çuditshme nuk i kishte parë asnjehere ne germimet arkeologjike.

Dhomat janë zbuluar gjatë gërmimeve ne fortifikimet rreth qytetit të lashtë, si dhe ne zbulimin e burimeve ujore natyrale, Gihon.

Eshtë e mundur, sipas arkeologëve, që shenjat mund te ishin prodhuar, të paktën rreth 2.800 vjet më parë, dhe brenda ketyre shenjave 'V' mund të jenë vendosur një lloj strukturë prej druri.Keto shenja 'V'i bejne arkeologët që te përballen me një artifact krejtesisht te çuditshme,ku askush nuk guxon të jape paktën një hipotezë në lidhje me natyrën e tyre.

Njekohesisht dhe shume arkeologe te tjerë,jashte ketij zbulimi nuk kanë ide të funksionit të shenjave.Te shohim cdo te thone studimet me te hollesishme rreth ketyre germave ose shenjave ne formen e 'V'
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Shenjat enigmatike "V" dhe hijet misterioze për interpretim nga Jeruzalemi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet që përdorin femrat pë të manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisë
» Shyhrete Behluli është sëmur !
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T ::  S I M B O L I K E-
Kërce tek: