PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet nje dere e fshehte ne Machu Picchu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Zbulohet nje dere e fshehte ne Machu Picchu   Sat Feb 02, 2013 2:26 am

Zbulohet nje dere e fshehte ne Machu Picchu


Per me shume se pesembedhjete vjet Thierry Jamin, arkeolog dhe aventurier Francez, po eksploron xhunglat e Peruse Jugore ne cdo drejtim te mundshem, duke kerkuar per te dhena te pakundershtueshme te prezences se Inkasve ne pyllin e Amazones, dhe qytetin e humbur te Paititi.
Pas zbulimit te rreth 30 vendeve te jashtezakonshm arkeologjike, te vendosura ne Veri te Cusco, ndermejt 2009 dhe 2011, ku perfshihen fotesa te ndryshme, qendra dhe qytete te vogla Inkase te perbera nga qindra ndertesa, dhe shume rruge, Thierry Jamin fillon nje udhetim te pabesueshem per ne Machu Pichu.
Disa muaj me pare, Thierry Jamin dhe ekipi i tij menduan qe kishin bere nje zbulim te jashtezakonshem arkeologjik ne qytetin Inka te zbuluar nga Hiram Bingham ne vitin 1911. Ky zbulim u be i mundur fale nje inxhinieri Francez i cili jeton ne Barcelone, Spanje, David Crespy. Ne vitin 2010, kur ai ishte duke vizituar qytetin e humbur, David Crespy vuri re prezencen e nje 'strehimi' te cuditshem te vendosur ne zemer te qytetit, ne pjesen me te poshtme te nje prej ndertesve kryesore.

Per te, nuk kishte asnje dyshim ne lidhje me te; ai ishte duke pare nje 'dere', nje hyrje te mbyllur nga Inkasit. Ne gusht te vitit 2011, David Crespy, gjeti rastesisht nje artikull mbi Thierry Jamin dhe punen e tij ne gazeten Franceze Figaro. Menjehere ai vendosi te kontaktonte me arkeologun Francez.
Thierry Jamin, i cili ka hetuar vende te ndryshme varrimi ne Veri te Cusco, e degjoi me kujdes historine e David Crespy. Menjehere ai donte te konfirmonte faktet pas historise. I shoqeruar nga arkeologe te Zyres Rajonale te Kultures ne Cusco, ai mundi te vizitonte vendin disa here. Gjetjet e hershme tregojne qe ne fakt ajo ishte nje hyrje ashtu si ishte dyshuar, por qe eshte bllokuar nga Inkasit ne nje moment te papercaktuar te historise.
Ne menyre qe te mund te konfirmonin ekzistencen e hapjeve ne dyshemene e nderteses, ne dhjetor te vitit 2011 Thierry dhe ekipi i tij i bene nje kerkese zyrtare Ministrise se kultures ne Lima, per te perdorur instrumenta me konduktivitet elektromagnetik. Leja ju dha disa muaj me vone.

Kerkiet qe u ben eme pajisjet e nevojshme treguan jo vetem prezencen e nje dhome te nendheshme, por te disa dhomave te nendheshme. Menjehere pas hyrjes se famshme, u zbuluan edhe disa shkalle. Dy rruget kryesore duket se te cojne ne dhoma specifike. Teknikat e ndryshme te perdorura nga kerkuesit Franceze, i lejua ata qe te zbulonin prezencen e materialeve te rendesishme arkeologjike, duke perfshire edhe depozita metali dhe sasi te medha floriri dhe argjendi.

Thierry Jamin tani eshte duke u pergatitur per hapin e ardhshem: hapjen e nje hyrje te mbyllur nga Inkasit me shume se peseqind vjet me pare. Ai ka bere nje kerkese per autorizim nga autoritetet Peruviane.
Projekti i tij eshte quajtur "Machu Pichu 2012". Do te jete nje thesar i jashtezakonshem arkeologjik me te reja ne lidhje me historine e harruar te Perandorise Inkase. Shume shpejt do te mund ta shihni Machu Picchu-n nga nje prespektive krejt tjeter...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Zbulohet nje dere e fshehte ne Machu Picchu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dëshmitari që pa skenën e vrasjes së ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkëll, zbulohet makina luksoze e shkatërruar
» Zbulohet pjesë e arkivit të Bajram Currit gjatë emigracionit në Vienë në periudhën 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: