PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ne Mars ka patur jete dhe mund te kete akoma

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Ne Mars ka patur jete dhe mund te kete akoma   Sun Jan 27, 2013 9:39 pm

Te dhena te reja te pamohueshme qe tregojne qe ne Mars ka patur jete dhe mund te kete akoma


Me ne fund nga Marsi ka ardhur nje lajm qe shume shkencetare dhe te apasionuar ndaj gjerave te tilla e prisnin me padurim.

Nje krater gjigand ne siperfaqen e Marsit mund te fshehe te dhenat me te forta qe mund te gjendeshin qe nje here ne Planetin e Kuq ka patur jete.

Kerkimi i publikuar ne gazeten "Nature Geoscince" sugjeron qe perberesit e nevojshem per te mbajtur mikroorganizma te thjeshte mund te kene qene prezente ne planetin Mars per pjesen me te madhe te historise se tij.

Shkencetaret te cilet jane duke studiuar kraterin e pagezuar si krateri McLaughlin, i cili eshte krijuar kur nje meteor eshte perplasur me siperfaqen e planetit, besojne qe perberesit e jetes mund te kene qene prezente ne 'nensiperfaqen Marsiane', qe eshte nje zone qe ndodhet deri ne tre milje nen siperfaqen e planetit.


Nje numer i madh guresh e shkembinjsh te hedhur nga impakti me meteorin permbajne minerale dhe argjile, struktura kimike e te cilave duket te kete qene e ndryshuar nga uji.


Profesori John Parnell, i Universitetit te Aberdeen, dhe Dr. Joseph Michalski, autor kryesor dhe gjeolog planetar ne Matural History Museum, tani besojne qe keto zbulime mund te tregojne qe ka ekzistuar jete nen siperfaqen e Marsit.

Ky zbulim i jashtezakonshem ka ardhur pasi shkencetaret kane shqyrtuar te dhenat nga i fuqishmi Mars Reconnaissance Orbiter dhe anijet Mars Express te ESA-s.

Me me shume se gjysmen e jetes ne Toke qe perbehet nga mikroorganizmat e thjeshte qe jetojne nen siperfaqen e tokes, shkencetaret kane sugjeruar qe e njejta gje mund te kete qene e vertete edhe per jeten ne Mars.


Dr. Joseph Michalski, autori kryesor i studimit, tha: "Atje ekzistonin te gjithe ingredientet per te patur jete. Por megjithate duhet mbajtur parasysh qe vetem organizmat e vegjel nje-qelizore do te mund te mbijetonin ne ato kushte."

"Megjithate, pas ketyre zbulimeve dhe fakteve te mbledhura une do te isha me i habitur nese do te mesoja qe nuk ka ekzistuar asnjehere jete ne mars , se sa nese do te zbulonim nje dite se jete e thjeshte ka jetuar ne ate mjedis, ne ate planet."

"Dhe pjesa me e rendesishme e ketij zbulimi eshte qe nese jeta ka ekzistuar ne ate planet kohe me pare, ka nje mundesi qe mund te ekzistoje ende dhe tani. Fundja nuk ka pse te mos jete keshtu."

"Po per kete duhet te behen studime te tjera qe do te mund te duan shume pajisje, kohe, para."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Ne Mars ka patur jete dhe mund te kete akoma
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)
» Shokët e Atjon Zhitit nuk mund të besojnë se ai nuk jeton më (FOTO)
» Thaçi: Presidenti do të zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai që nuk e njeh veten, nuk mund ta njohë as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e të lajthiturve?!A mund të ngacmohet zjerrmi?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: