PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet pjesë e një mekanizmi 300 milionë vjeçar!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 29
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohet pjesë e një mekanizmi 300 milionë vjeçar!   Fri Jan 25, 2013 11:16 am

Zbulohet pjesë e një mekanizmi 300 milionë vjeçar!
Kanë zbuluar në qytetin Vladivostok të Rusisë, një pjesë mekanizmi me moshë 300 milionë vjeçare…!!!


Specialistët theksojnë se kjo pjesë e çuditshme e këtij mekanizmi të panjohur, i përberë nga alumini, është e krijuar dhe nuk përbënë krijesë për pasoj të ndërhyrjes së forcave të natyrës, pohoi “Zëri i Rusisë”.


Pjesa e përpunuar e aluminit, pra mekanizmi, u zbulua krejt rastësisht kur një banor i zonës në Vladivostok po ndizte oxhakun e tij. Objekti, ishte i izoluar në një copë qymyri. Ngaqë zbulimi ju duk shumë interesant dhe i mistershëm, vendosi t’ia dorëzoj atë autoriteteve. Specialistët të cilët analizuan këtë zbulim pohuan se qymyri ku u gjend objekti, është nxjerrë nga minierat e qymyrgurit të zonës së Chakasias.

Gjithashtu, edhe një pyetje tjetër po shqetëson së tepërmi paleontologët, pasi për ta ende nuk është e qartë nëse ky objekt është krijim i qenies njerëzore apo krijesë e jashtëtokësorëve.
Madje një ide dominuese është edhe ardhja e tij me anë të një meteoriti i cili u rrëzua në Tokë.

Për disa arkeologë ky objekt mund të jetë pjesë/mbetje e një qytetërimi të stërlashtë të panjohur që mund të ketë banuar në atë periudhë në Tokë.
Veç hamndësive të shumta, shkencëtarët këshillojnë se duhet edhe ka durim derisa të dalin rezultatet përfundimtare për të vërtetuar me saktësi se nga e ka prejardhjen ky mekanizëm

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet pjesë e një mekanizmi 300 milionë vjeçar!
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermudeve? (Foto)
» Kush është vajza të cilën në 19:30 e presin në “randez-vous” mbi tre milionë shqiptarë!
» Hajdin Morina: Kënga shqipe- shprehje dhe pjesë e luftës për liri, identitet e bashkim kombëtar
» Selvije Bajrami:Bandat në luftë për tokën 20 milionëshe
» Një 16 vjeçare bëhet nënë në minutat e para të 2015'ës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: