PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A mund te jene "Almas" Neandertale te mbijetuar?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: A mund te jene "Almas" Neandertale te mbijetuar?   Tue Jan 15, 2013 8:05 pm

A mund te jene "Almas" Neandertale te mbijetuar?


Pergjate asaj qe ka qene Azia Qendore Sovietike, ka patur raporte te vazhdueshme te krijesave me qime te njohura si Almas. Krijesa me te ngjashme me njerezit se sa me majmunet, megjithese ato mbajne karakteristika te te dy llojeve.

Ne fakt, opinioni eshte i ndare ne lidhje me debatin se cfare jane keto krijesa apo cfare mund te jene. Eshte shume tunduese hipoteza sipas te ciles ato mund te jene te mbijetuar te Neandertaleve te cilet sipas informacioneve qe kemi jane zhdukur ne Epoken e Akullnajave.

Disa kerkues, dhe nder to dhe antropologu e kriptozoologu Amerikan, profesor Grover Krantz, arriten ne perfundimin qe Almas mund te jene vertet njerezore; dhe asgje me pak se sa tribu te mbijetuara, te ngjashem, por akoma me primitive se sa vendasit e pjeseve me te erreta te Amerikes Jugore dhe Azise jug - lindore.

Nje krijese e tille eshte takuar kur Lufta e Dyte Boterore ishte ne fazat e saj te fundit. Ai qe e solli ne vemendje kete histori ishte Erjib Koshokoyev, i cili jetonte ne ate kohe ne Malet Kaukasus, ku ndodhi dhe incidenti i jashtezakonshem. Ai kishte degjuar histori ne lidhje me krijesa me qime te pyjeve dhe kodrave per shume vjet.

Ishte nje mbremje e erret vjeshte ne vitin 1944, dhe Koshokoyev, i cili punonte si polic, ishte pjese e nje grupi qe kontrollonin fushat dhe kodrat aty prane duke patur kujdes se mos dallonin ndonje shenje te ushtrive te Hitlerit.

Pa paralajmerim, kali i personit qe drejtonte grupin ndaloi papritur dhe nuk pranonte te vazhdonte perpara. Me pas ata e vune re. Shume prane grupit qendronte nje kafshe gjigande, e erret, e mbushur me qime, dhe i ngjashem me Bigfoot-in e Amerikes Veriore.

Pai kuptoi qe e kishin pikasur, biaha u largua me nje shpejtesi te habitshme. Pasi morren veten nga shoku i shkaktuar, burrat tentuan ta ndiqnin.

Ideja e tyre ishte qe ta kapnin kafshen te gjalle, dhe ta vrisnin ate vetem ne rastin qe te jithe skenaret e tjere te deshtonin. KAfsha ishte fshehur ne kabinen e bariut qe ndodhej aty prane.

Kur arriten atje. burrat e rrethuan dhe ishin gati te shperthenin deren kur Almas, qe mesa duket kishte kuptuar dicka, doli nga hija dhe i egersuar ne maksimum levizte dhe u ulerinte burrave i mbushur me inat. Ata nuk hoqen dore, por bisha ishte hsume e forte per ta dhe arriti t'i mposhtte duke u zhdukur ne erresire.

Bisha u largua dhe mbeti nje mister se cfare mund te kishte qene.

Kjo eshte vetem nje prej historive dhe raportimeve te asaj zone. Ka shume raportime te ndryshme qe pershkruajne nje krijese te ngjashme.

Megjithate deri tani asnje nuk ka arritur ta kape ate apo ata.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
A mund te jene "Almas" Neandertale te mbijetuar?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shokët e Atjon Zhitit nuk mund të besojnë se ai nuk jeton më (FOTO)
» Thaçi: Presidenti do të zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai që nuk e njeh veten, nuk mund ta njohë as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e të lajthiturve?!A mund të ngacmohet zjerrmi?!
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TË JETOHET NË NJI SHOQËRI KU VRASËSIT E BURRAVE TË SHQUAR SHQIPTARË SORROLLATEN LIRSHËM?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: