PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Anija e famshme Romake zbulon edhe me shume sekrete

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Anija e famshme Romake zbulon edhe me shume sekrete   Mon Jan 14, 2013 9:29 pm

Anija e famshme Romake zbulon edhe me shume sekrete


Arkeologet detare kane raportuar qe ata kane zbuluar sekrete te reja te nje anije te mbytur Romake e njohur per gjetjen ne te me pare te nje llogaritesi shume te sofistikuar astronomik. Nje ekip nderkombetar thote qe anija eshte 2 here me e gjate nga sa ishte menduar ne fillim dhe mban shume me shume objekte nga sa jane zbuluar.

Anija e mbytur antike eshte humbur ne bregdetin Grek rreth vitit 67 Pr.E.S. e mbushur me statuja dhe me oren e famshme astronomike.

"Anija ishte gjigande per kohet antike. Zhytesit qe e gjeten 100 vjet me pare nuk mund te benin keto kerkime, dhe tani ne jemi te habitur kur mesuam sa e madhe ishte." - tha Foley, pjesemarres ne kerkim.

Sipas kerkimeve rezultoi qe anija ishte e gjate me shume se 160 feet, 2 here me shume nga sa ishte menduar. E gjetur nga marina Greke dhe zhytes ne vitin 1901, nje pjese e saj ishte shume thelle dhe nuk mund te zbulohej nga zbuluesit ne ate kohe.

Kjo anije eshte e famshme pasi ne te gjendej nje llogarites astronomik prej bronzi, "Antikythera Mechanism", qe mendohet te jete pajisja me komplekse e njohur nga antikiteti. Ne mekanizem ishin perdorur 37 ingranazhe, nje teknologji qe mendohet te jete zbuluar nje mije vjet me vone, per te krijuar nje kalendar henor dje per te parashikuar levizjen e planeteve. Kjo sillte nje njohuri shume te rendesishme per berjen e horoskopeve dhe planifikimin e festivaleve ne boten antike supersticioze.

Nje spirance e gjetur nga studiuesit e rinj tregon qe me shume mundesi anija eshte mbytur ne menyre te papritur " kur nje stuhi e ka perplasur ate me nje shkemb nenujor." - tha arkeologu detar Theotokis Theodolou i Departamentit te Antikiteteve Nenujore ne Greqi.

Se bashku me ane amfore te ngjashme me vazo, qeramika dhe tjegulla, ne anijen e mbytur kerkuesit kane gjetur te kete shume objekte te kalcifikuara.

Perpjekja e zbulimit, e drejtuar nga Aggeliki Simossi i Departamentit te Antikiteteve Nenujore, do te vazhdoje edhe per dy vitet e ardhshme. Ekipi nderkombetar do te kerkoje neper dy vende te ndryshme per anije te mbytura ne ate koje, nderkohe qe zbuluesit greke do te vazhdojne me eksplorim te metejshem.

Nxjerrja e cfaredo ngarkese qe ka mbetur brenda ne anijen e mbytur, qe tani eshte e mbuluar me rere, eshte nje sfide teknikisht shume e veshtire, por jo e pamundur per arkeologet detare.

"Patjeter qe ka shume artefakte qe ndodhen ende aty poshte, por ne duhet te tregohemi shume te kujdesshem me hapat tone te ardhshem. Kjo anije nuk ishte nje anije normale. Nuk duhet te rrezikojme gje tek ajo." - tha Theodoulou.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Anija e famshme Romake zbulon edhe me shume sekrete
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kurizitet kosovar: Sabri Azemi zbulon zmadhuesin mekanik
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)
» Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armën që u vra Xhemajl Mustafa, u plagosën edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Nuk heqin dorë nga greva edhe pse janë të rraskapitura

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: