PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Demoni Baal

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Demoni Baal   Thu Mar 01, 2012 10:56 pm

BAAL

Të dhënat e lashta historike tregojnë se Bael, fryma e parë kryesore e shënuar në Goetia, ka qenë objekt i adhurimit per njerzit për mijëra vjet.

Hebrenjve ishin paralajmëruar në Dhiatën e Vjetër për largim nga JHVH (një mashtrues i huaj). Sumerianet adhuronin zota të ndryshem, duke përfshirë Marduk, një tjetër emër për Bael, i quajtur edhe Baal. Disa besojnë se Osris (Zoti egjiptian i jetes pas vdekjes) nuk ishte askush tjeter përveç se Bael në maskim.

Unë dyshoj se kjo frymë, të cilët duket se ka shpëtuar lidhjet me Solomonin, edhe pse ai është emëruar në mesin e 72 Shpirtrave Goetia, ende mund të ketë grupe të adhuruesve të fshehtë te përkulur të tij në vende të fshehta.

Ironit e tilla jane se Bael nuk mund të shërbej, por qesharake dhe e mjaftueshme eshte të bini përmbys para tij. Ai kështu i bën një tallje me zell njeriut fetar.

Ai portretizon një shakatar i cili gëzon kenaqesi sa herë që lind mundësa. Dhe shakaja, për të, duket të jetë me qëllim në fenë zyrtare, një krijim i engjëjve dhe i projektuar për të ngatëruar racën njerëzore.

Bael ka tërhequr me sukses mijëra pasuesit e engjellor në një varr , mund të duket të jetë një sulm i heshtur kundër engjëjt. E trishtueshme se kurrë njerëzit, ishin viktima të mashtrimeve të tij, ai kenaqej duke qeshur.

Imazhin e vjetër të Bael e potretizon koka e nje njeriu maceje dhe bretkose

Nga magjistaret kapet imazhi i vërtetë i Bael-it gjatë një sesioni të kohëve të fundit në shtëpinë e tij private. Ky imazh, gjendet në faqen e internetit në: http://ummo.cc/webpage113.html, tregon Bael si një entitet tre në kokë dhe shumë të huaj paraqiten të dala nga një kurorë përmbysur. Kurora është një tregues i frymës së titullit. Ai është një mbret.

Sipas MacGregor Mathers, Bael është mbreti i Lindjes dhe urdherues mbi 66 legjionet shpirtërore.

Parë nga afër në vizatimet, tregojne Bael si ai me të vërtetë duket në një shikim të largët. Të dy fytyrat janë të qartë . Fytyrë në të majtë, duke treguar vetëm sytë, duket të jetë e veshur, ndërsa në fytyrë pjesërisht fshehur në të djathtë tregon një sy depërtues jemi të ndërgjegjshëm për shikimin e një mace.


Donahue shkruan në faqen e tij: "Përfaqësimi i tre elemente të trurit të evoluar të njeriut, Bael paraqet veten brenda njeriut si fytyrat e re që të përballet me më të ulët qe duket zvarranik..

"Është e qartë se Bael përfshin ndikimin e njeriut gjenetik nga tre entitete të ndara. Është e mundshme që evolucion psikologjik mund të jetë mjeti me të cilin kjo është e përfunduar, si dhe përdorimin e teknologjive të tjera," thotë Donahue.

Ai arrin në përfundimin: "Dikush mund të konsiderojnë Bael të jetë një baba i hershm i njeriut ose të paktën një arkitekt që punon në bashkëpunim me të tjerë "

Kjo është deklaruar shpesh se kur Bael flet, zëri është i trashë, ndoshta zhavorr. Ai thuhet të ketë fuqinë e padukshmëris. Kjo është qe ai mund të te bëj të padukshem, dhe ndoshta ta bëjnë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Re: Demoni Baal   Thu Mar 01, 2012 10:57 pm

Demoni Baal

Demoni Baal njihet si princ i ferrit edhe sipas shkrimeve te shenjta ai eshte krahu i djathte i LuciferitKjo video eshte pjese e filmit the rite kjo histori ka ndodhur ne vatikan kur prifti kryen exorcizmin edhe e pyet demonin per emrin emri tij del se eshte Baal, Zoti na ndimofte te gjithve pa dalli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Re: Demoni Baal   Thu Mar 01, 2012 10:58 pm

BAAL

I konsideruar si figura kryesore në panteonin e Kanaanëve, ai ishte adhuruar si Zoti dhe si dhënësi i pasurisë, i adhuruar nga Fenikasit, ku ai konsiderohej të jetë burri i Astartes .
Në Kartagjenë atij i bëheshin flijime njerëzore, veçanërisht të fëmijëve për të marrë korrje më te mira apo armiqët që të kishin humbje.
I asimiluar nga grekët te Apolloni dhe në Saturni te romakët, Baal, konsiderohej fillimisht si komandant i përgjithshëm i skëterrës ku dominimi i tij shtrihej në ferr, ai u bë, në shkrimet e shkrimtarëve puritan të shekullit shtatëmbëdhjetë, një anti-Perëndi, një figurë e re e Satanit.
Ai është përfaqësuar me tre koka: mace, një njeri kurorë dhe zhabë, busti i tij i lidhur përfundon në merimangë.
I bën të padukshëm dhe dinak të gjithë ata që e ndjellin dhe e thërrasin.

Rastësi apo ... ngjashmëri mes figurës së BAAL dhe princit Çarl të AnglisëMbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Demoni Baal   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Demoni Baal
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: