PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 7 qytete të lashtë e mitike të zbuluar në thellësinë e detit!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: 7 qytete të lashtë e mitike të zbuluar në thellësinë e detit!   Thu Dec 27, 2012 2:48 am

7 qytete të lashtë e mitike të zbuluar në thellësinë e detit!

zbulimi i Atlantidës mund të përbëjë një nga ëndërrtat më të mëdha të arkeologjisë botërore, por 7 qytetet më të lashta të zbuluar në fund të detit, mbartin një dozë shumë të madhe misteri saqë fantazia jonë të fluturoj deri në maksimum.

Dolën në dritë qytetet të groposur në rërë, të cilët ngjallën mallëngjimin dhe interesin edhe më të madh të arkeologëve, duke u dhënë atyre një ambicie më shumë për t’u… “zhytur” më thellë në sekretet e tyre!I humbur për 1.600 vjet, mbretëria e Kleopatrës u zbulua në brigjet e Aleksandrisë së Egjiptit.

Është e ditur tashme me bindje të përbashkët se perandoria e Kleopatrës u shkatërruar nga tërmeti dhe valët e baticës, si dhe u mbyt bashkë me të gjitha vepra e arti, statujat, kolona, tempujt etj.

2. Monument Yonaguni, Japoni


U ndërtua në epokën e fundit të akujve rreth 10.000 jetë para erës së re dhe u zbulua në vitin 1987 në brigjet e Yonaguni, në ishullin Ryukyu të Japonisë.


3. Pavlopetri, Greqi


Rezultatet e ardhura nga studimi i fundit të detit në Lakoni, janë mbresëlënëse. Edhe pse bëhet fjalë për një qytet që u ndërtua para 4.000 vjetësh, ka ngjashmëri precize me shumë qytete- porte bashkëkohore, siç Liverpuli, Londra, New York-u dhe Tokio! Shtëpi me kopshte, struktura ndërtesore, sistem të komplikuar ujësjellësi me kanale, teknika të shkëlqyera dhe rrugë të cilësisë së lartë. Këto janë disa nga karakteristikat e këtij qyteti të lashtë, i cili sipas gjasave u fundos para 3.000 vjetësh nga një tërmet i fuqishëm.

4. Tempulli Mahabalipuram, Indi.Legjenda thotë se edhe 6-të tempuj të tjerë ndodhen të zhytur në ujërat e brigjeve të Indisë, pasi njëri prej tyre u zbulua pas cunamit të viti 2004 i zhytur brenda në rërë në fundin e detit.

5. The Cambay Ruins, Indi.


Një qytet i lashtë me moshë 9.500 vjeçare i quajtur Cambay Ruins (i njohur dhe si Dwarka City) u zbulua në brigjet e Indisë, në gjirin e Cambay kur oqeanografët po kryenin matje për ndotjen e ujërave.

6. Port Royal, Xhamajka.


Një qytet i lashtë i shekullit të 17-të i cili u fundos për shkak të një tërmeti të fuqishëm, u zbulua nga arkeologët në fund të detit në Xhamajka.

7. The Lost Villages, Kanada.


1 korriku i viti 1958, është shënuar në histori si “Dita e Përmbytjes-Kataklizmës”, pasi një shpërthim i kontrolluar për krijimin e një digë në Liqenin e Shën Lawrence në Kanada Onario, 10 fshatra u mbyt së bashku me ta dhe shtëpitë e 6.500 njerëzve që jetojnë në to./alb-observer.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
7 qytete të lashtë e mitike të zbuluar në thellësinë e detit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë
» Plisi shqiptar- Lashtësia e kapeles bardhë-PLISIT
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: