PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Izraelitët zbulojnë tempullin e lashtë 2750 vjeçar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Izraelitët zbulojnë tempullin e lashtë 2750 vjeçar   Thu Dec 27, 2012 2:42 am

Izraelitët zbulojnë tempullin e lashtë 2750 vjeçarArkeologët kanë zbuluar një tempull 2750-vjeçar të vjetër pranë Jeruzalemit, së bashku me qeramikat dhe figurat prej baltës të cilat sugjerojnë se vendi ishte bazë banimi për një kult ritual, Autoritetet Antike të të Izraelit thanë të mërkurën.

Zbulimi është bërë gjatë gërmimeve arkeologjike në vendin e quajtur Motza Tel, rreth 5 kilometra në perëndim të Jerusalemit, gjatë përgatitjeve për punimin e një seksioni të ri të autostradës, raportojnë agjencitë e lajmeve, të cilat kanë cituar autoritetet vendore.

Motza Tel thuhet se lidhet me një vendbanim të lashtë të quajtur "Mozah" në Librin e Jozueut. Gjatë punimeve të kaluara, arkeologët zbuluan një strukturë të madhe të magazinave dhe një numër të konsiderueshëm të raftave. Ata thanë se struktura mund të ketë shërbyer si një deponi për furnizuesit e grurit në Jeruzalem. /

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Izraelitët zbulojnë tempullin e lashtë 2750 vjeçar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë
» Plisi shqiptar- Lashtësia e kapeles bardhë-PLISIT
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: