PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pensionistja me semundje te rralle

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Pensionistja me semundje te rralle   Fri Dec 21, 2012 1:09 am

Pensionistja me semundje te rralle; ka dy vjet qe degjon panderprere ne koke kenge Krishtlindjesh

Nje pensioniste e torturuar ka pershkruar se si 'sindroma e veshit muzikor', ka bere qe kenga festive Silent Night te luhet ne menyre te pandalueshme dhe te perseritshme ne koken e saj per 2 vjet deri tani.

Cath Gamester-it i eshte dashur te duroje "halucinacione te degjimit" qe kur kjo gjendje i eshte shkaktuar nga reaksioni qe i beri nje ilac i marre ne vitin 2010.

84 vjecarja torturohet ne menyre te vazhdueshme nga disa kenge qe luajne papushim ne koken e saj, duke perfshire ketu Happy Birthday, God Save the Queen, Abide With Me, dhe You'll Never Walk Alone.

Cath nga Liverpuli, fillimisht mendoi qe muzika qe degjonte ne koke vinte nga ndonje komshi shume zhurmemadh. Por me pas kuptoi qe gjithshka ishte ne koken e saj. Ajo tani i urren Krishtlindjet. I degjon kenget e Krishtlindjeve ne TV, ne radio, neper dyqane, kur te tjeret jane duke folur.

Ajo ka shpjeguar qe kenget filluan ne koken e saj pasi ajo filloi te pinte ilace antidepresive pas vdekjes se mortes se saj.

Kjo gjendje e cuditshme mund te preke vetem nje ne 10.000 njerez ne Mbreterine e Bashkuar, dhe zakonisht eshte e shoqeruar me skizofreni.

Cath i ka pire ilacet antidepresive vetem per kater jave, por qe atehere kenget ne koken e saj nuk kane ndaluar.

pensionistja, tha qe ishte alarmuar nuk kishte degjuar per here te pare kenget dhe nuk po kuptonte se nga vinin.

Ajo tha: "U zgjova nje dite ne mengjes dhe degjova muzike. \ishte God Save the Queen. Mendova se vinte nga komshinjte pasi po vazhdonte. Dola ne deren e pasme, dola ne deren pe parme te shtepise, shkova te shihja nese vinte muzika prej andej por asgje. Po pyesja veten se nga vinte kjo muzike."

"Vazhdon pafundesisht. Nje kenge pas tjetres."

Per tu munduar te mbyse sadopak kengen, ajo mundohet te beje detyra shume te zhurmshme, si te fshije me fshese me korrent, kendon edhe vete me ze shume te larte, etj.

"Ndonjehere merzitem dhe nervozohem aq shume sa i kerkoj te pushoje."

Nuk ka asnje kure te njohur per kete gjendje por megjithate Cath mundohet te mos merzitet shume.

Ajo tha: "Ajo cfare u them une njerezve te tejre si mua eshte qe mos e lejojne qe kjo gje t'i shqetesoje shume. Vazhdoni me jeten tuaj edhe pse eshte e veshtire dhe jini te lumtur."

"Une e kam bere veten time te mendoj qe duhet te jem e lumtur qe nuk eshte nje semundje seioze, nuk do te me vrase."

Dr Nick Warner, psikiater i specializuar per moshat e moshuara, tha qe degjimi i muzike tjeter mund te ndihmoje ata qe vuajne nga halucinacionet e degjimit.

Ai tha: "Disa njerez kane zbuluar qe venia e nje muzike tjeter ben qe kjo muzike te fitoje mbi muziken e halucinacioneve. Per ata qe jetojne vetem nuk duhet te rrine vetem. Ata duhet te dalin dhe te takojne me shume njerez. Une kam pare qe ne disa njerez kane funksionuar edhe marrja e dozave te vogla te ilaceve anti-psikotike."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Pensionistja me semundje te rralle
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: