PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NASA do te shkaterroje dy aparate kozmike duke i perplasur ata me Henen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: NASA do te shkaterroje dy aparate kozmike duke i perplasur ata me Henen   Tue Dec 18, 2012 2:07 am

NASA do te shkaterroje dy aparate kozmike duke i perplasur ata me Henen


Shkencetaret e NASA-s deklaruan se do te shkaterrojne dy sondat Ebb dhe Flow, ne bordin e te cilave ka mbaruar tashme karburanti, duke i perplasur ato me siperfaqen e satelitit natyror te Tokes - Henen.

Aparatet kozmike duhet te perplasen me Henen me 17 dhjetor. Shtellunga e gazit dhe e fragmenteve te aparateve kozmike qe do te formohet ne menyre te pashmangshme pas perplasjes se sondave me Henen, do te analizohet per evidentimin e pranise se ujit ne te dhe substancave te tjera te paqendrueshme.

Si rezultat i punes se sondave shkencetaret kane perpiluar harten me te sakte te fushes gravitacionale te Henes, me ndihmen e se ciles ata shpresojne te zbulojne detaje te struktures se brendshme te satelitit te Tokes si dhe te verifikojne disa hipoteza rreth lindjes dhe evoluimit te Henes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Re: NASA do te shkaterroje dy aparate kozmike duke i perplasur ata me Henen   Tue Dec 18, 2012 2:08 am

Satelitet binjake te NASA-s u perplasen me siperfaqen e Henes


Dy satelitet e projektit te Agjencise aero-kozmike amerikane Grail Ebb dhe Flow kryen perplasjen e planifikuar me Henen ne kuader te misionit per studimin e fushes gravitacionale te satelitit te Tokes, njoftoi sherbimi per shtyp i NASA-s.

Te dhenat e marra do te studiohen, per te perpiluar harten e gravitetit te Henes.

Vendit te renies se sateliteve i vune emrin e amerikanes se pare qe ka fluturuar ne kozmos Sally Ride, e cila vdiq ne muajin korrik te vitit 2012 dhe ka qene e perfshire ne projektin e Grail, thuhet ne nje deklarate ne faqen e internetit te NASA-s.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
NASA do te shkaterroje dy aparate kozmike duke i perplasur ata me Henen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Të respektohen ligjet duke mbrojtur interesat e udhëtarëve
» Lavdrim Muhaxheri duke e marrë në pyetje djalin që e ekzekutoi me antitank (Video +18)
» Milazim Kajtazi:Duke lexuarë përmbledhjen me poezi të mikut Agim Gashi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: