PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Cassini dergon imazhe te nje lumi te ngjashem me NIlin ne Toke tek Titan, hene e Saturnit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Cassini dergon imazhe te nje lumi te ngjashem me NIlin ne Toke tek Titan, hene e Saturnit   Tue Dec 18, 2012 1:54 am

Cassini dergon imazhe te nje lumi te ngjashem me NIlin ne Toke tek Titan, hene e Saturnit


Cassini, anija e NASA-s ka arritur te kape nje imazh shume te qarte te nje lumi qe qe pret permes henes gjigande te Saturnit, Titan.

Lumi i mbushur me hidrokarbon, zgjatet me shume se 400 kilometra nga burimi i tij, e deri tek nje det i madh prane Polit te Veriut te Titanit. Imazhi radar i Cassini-t eshte shkrepja e pare me rezolucion te larte qe i eshte bere ndonjehere nje sistemi lumor jashte Tokes, dhe shkencetaret jane duke e krahasuar kete lume me Nilin ne Egjipt.

"Megjithese ka disa gjarperime te vogla, drejtesia relative e lugines se lumit, sugjeron qe ai ndjek gjurmet e te pakten nje 'gabimi', ashtu si edhe lumenjte e tjere te medhenj qe derdhen po ne te njejtin det ne Titan." - tha Jani Raderbaugh ne nje deklarate.

"Keto 'gabime', keto fraktura ne themelet e Titanit, mund te tregone qe aty nuk ka tektonike pllakash, ashtu si ka ne Toke, por megjithate kane cuar ne hajen e pellgjeve ujore dhe ndoshta edhe ne formimin e vete deteve gjigande." - shtoi Raderbaugh.

Shkencetaret kane besim qe lumi eshte i mbushur me material te lengshem pasi ai duket i erret pergjate te gjithe gjatesise ne imazhin e mrre nga Cassini. Megjithese materiali i lengshe m nuk eshte uje, Titani ka nje sistem moti te bazuar ne hidrokarbon, me etan dhe metan qe bien nga qiejt dhe bashkohen neper lumenj dhe dete te medhenj.

Lumi qe u be i famshem tani rrjedh ne Kraken Mare, detin me te madh te njohur ne Titan. Kerkuesit percaktojne qe Kraken Mare mbulon rreth 400,000 kilometra katrore, duke e bere ate keshtu pese here me te mdh se sa Lake Superior qe ndodhet ne Ameriken e Veriut.

The $3.2 billion Cassini mission is a collaboration involving NASA, the European Space Agency and the Italian Space Agency. It launched in 1997, arrived at the Saturn system in 2004, and sent a probe called Huygens down to Titan's surface in January 2005.

Misioni Cassini, qe ka kushtuar 3.2 bilion $, eshte nje bashkepunim qe perfshin NASA-n, Agjensine Hapsinore Europiane dhe Agjensine Hapsinore Italiane. Eshte lancuar ne vitin 1997, arriti ne sistemin e Sturnit ne vitin 2004, dhe dergoi nje sonde te quajtur Huygens ne siperfaqen e Titanit ne vitin 2005.

Ashtu si pritej, Huygens ndaloi se derguari sinjale pak pasi arriti te ulej ne Titan, qe eshte hena me e madhe e Sturnit me nje gjeresi prej 5.150 kilometr. Megjithate Cassini nuk ka patur probleme, dhe misioni i tij per te studiuar Saturnin dhe henet e njohura te tij eshte zgjatur te pakten deri ne vitin 2017.

"Ky imazh-radar i ketij lumi nga Cassini mundeson edhe nje shkrepje tjeter fantastike nga nje bote tjeter, qe fillimisht u hodh si hipoteze qe ekzistonte ky lume nga imazhet e para qe u morren nga sonda Huygens nderkohe qe ulej tek kjo henen ne vitin 2005." - tha Nicolas Altobelli, shkencetar i projektit Cassini.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Cassini dergon imazhe te nje lumi te ngjashem me NIlin ne Toke tek Titan, hene e Saturnit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kudret Selamaj:O moj hene

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: