PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 29
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre!   Sun Dec 16, 2012 11:31 am

Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre!

ajmi vjen nga Koreja e Veriut.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, e cila e bëri publik lajmë më 29 nëntor, arkeologët korean kanë zbuluar folenë e një qenie mitike njëbrirëshe.


“Arkeologët e Institutit të Historisë të Akademisë së Shkencave Sociale, pak kohë më parë vërtetuan se u gjend foleja e njëbrirëshit, që kishte zbutur mbreti Tongmyong, themeluesi i mbretërisë Koguryo (277 BC – 668 AD)”, thuhet në njoftimin e agjencisë.

“Një shkëmb ortogon, ku mbi të kanë skalitur fjalët “varri i njëbrirëshit”, që qëndron para këtij varri”, shton më tej njoftimi.
Zbulimi i arkeologëve, veç “vërtetimit” të ekzistencës së njëbrirëshit, ka dhe një rëndësi tjetër: demonstron se Piongkgiank, ku dhe u gjet foleja, ishte kryeqyteti i lashtë i Gadishullit Korean, në periudhën e mbretërisë Koguryo.

Ndërkohë, nga ana e tyre arkeologët amerikanë pohojnë se zbulimi i arkeologëve korean, kërkon ti jap një tjetër rrugë heroike të gjakut, e cila do të lodh liderin e ri Kim Jong Ooun me etërit e shquar.
_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Arkeologët thyejnë mitin e njëbrirëshit, zbulojnë folenë e tyre!
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Asllan Dibrani:Intervistë ekskluzive me zotin Hydajet Hysenin organizator i ngjarjeve të vitit 1981-shit ,intelektual krijues dhe ish i burgosur politik
» Zbulohet misteri i Trekëndëshit të Bermudeve? (Foto)
» SMAIL GASHI SLLOVIA: DHUNA SËRBE NË TREVËN E LYPJANIT(I) dhe (II)
» Në thyrjen e ditës dhe pragun e natës, ndodhi vrasja e tyre
» Sadik Bejko: Mbi mitet dhe çmitizuesit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: M I T O L O G J I-
Kërce tek: