PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ne galaktiken tone jane gjetur 7 planete te pershtatshem per banim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Ne galaktiken tone jane gjetur 7 planete te pershtatshem per banim   Thu Dec 13, 2012 11:52 am

Ne galaktiken tone jane gjetur 7 planete te pershtatshem per banim


Astronomet kane zbuluar 7 planete ne kufijte e Rruges se Qumeshtit, te cilet teorikisht mund te jene te pershtatshem per jeten, shkruan gazeta britanike “The Independent”.

Nje vit me pare nje ekip shkencetaresh krijoi katalogun e ekzoplaneteve jashte kufijve te sistemit tone diellor, ne te cilin perfshihen planetet potencialisht te pershtatshme per jeten.

Per kerkimet e tyre shkencetaret nga laboratori i studimit te banueshmerise se planeteve ne Porto Riko perdorin te dhenat e Observatorit ne Kili dhe teleskopit kozmik Kepler.

Astronomet vene ne dukje se zhvillimi i teknologjive te reja do te pershpejtoje ne menyre te konsiderueshme zbulimin e ekzoplaneteve te rinj, ndersa gjetja me e mire do te jete planeti qe do te perkoje maksimalisht me parametrat e Tokes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Ne galaktiken tone jane gjetur 7 planete te pershtatshem per banim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë
» Nedim Vlora: Varri i djalit të Ismail Qemalit nuk është gjetur akoma
» Valon Kurtishi: Regjistrim i popullsisë apo manipulim antishqiptar?
» Lexim tematik i “ Krushqit janë të ngrirë ” novelë të Ismail Kadaresë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: