PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tuneli i mallkuar, ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Tuneli i mallkuar, ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët!    Thu Dec 13, 2012 5:48 am

Tuneli i mallkuar, ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët! (video)

Qyteti kanadez, Niagara Falls, mund të jetë i njohur për faktin se ndodhet pranë ujëvarave më të famshme në botë, por për ata të cilët janë fansa të dukurive paranormale dhe të metafizikës, ekziston një histori e çuditshme që tregohet nga vendasit dhe që izolon fantazinë e çdokujt, më shumë nga mrekullitë e natyrës!

Legjenda e frikshme kacavjerrëse urbane, i përket një kalimi të vogël të ndërtuar me blloqe gëlqerorë, e njohur si Screaming Tunnel, që u ndërtua fillimisht si sistem kullues nën Grand Trunk Railway –tashmë hekurudha kanadeze.

Tuneli u lejonte kafshëve, të kalonin lirshëm nën hekurudhë ndërsa njëkohësisht kryej dhe procedura e kullimit të tokave nga i njëjti kalim. Deri këtu çdo gjë në rregull, por ka dhe një anë të errtë! Sipas mitit laik, tuneli është i mallkuar, nga fantazma e një vajze të vogël e cila i shpëtoi flakëve të një ferme dhe u strehua në muret e tunelit.

Ekzistojnë dhe shumë interpretime të ndryshme të kësaj historie. Njëra prej këtyre interpretimeve, thotë se i ati i kësaj vajze, ishte ai i cili i vuri flakën vajzës së tij, kur humbi kujdesin e fëmijëve të tij, pas një divorci të keq. Një tjetër histori thotë se vogëlushja u përdhunua brenda në tunel dhe përdhunuesit dogjën trupin e saj me qëllim që të zhduknin gjurmët.

Thuhet se nëse dikush ndez një shkrepëse brenda në tunel, dëgjohen ulërimat kacavjerrëse që vijnë nga thellësia e… të vajzës së legjendës!
Duhet theksuar se miti i tunelit, është kaq i famshëm saqë u përdor në xhirimet e filmit “The Dead Zone” - “Zona e vdekur”, në vitin 1983 i regjisorit David Cronenberg i romanit të Stephen King_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tuneli i mallkuar, ku ulërimat tmerrojnë kalimtarët!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» .Sot u rihap sërish tuneli i Kalimashit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: