PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Statistika mbi besimet fetare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NikolinoNumri i postimeve : 54
Pikët : 285
Reputation : 21
Join date : 26/02/2012

MesazhTitulli: Statistika mbi besimet fetare   Mon Nov 26, 2012 8:51 am

Statistika mbi besimet atje ku feja nuk eshte e detyruar me ligj


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Suedi perkatesite fetare jane si vijon:

1) 85% ateiste dhe agnostike;

2) 10% kristiane (8% protestante dhe 2% katolike);

3) 5% fe te tjera (nga te cilet rreth 4% myslymane)


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Danimarke perkatesite fetare jane si vijon:

1) 80% ateiste dhe agnostike;

2) 13% kristiane (prej te cileve 12% protestante); dhe

3) 7% fe te tjera (myslymane, hebrej, budiste etj.)Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Slloveni perkatesite fetare jane si vijon:

1) 44.5% ateiste (ne Slloveni nuk ekziston asnje e dhene per "agnostiket");

2) 35% katolike;

3) 5% kristiane te tjere (protestante dhe ortodokse);

4) 5% myslymane; dhe

5) 10.5% fe te tjera.


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Zvicer perkatesite fetare jane si vijon:

1) 39% katolike;

2) 31% protestante;

3) 20% ateiste dhe agnostike;

4) 4.5% myslymane; dhe

5) 5.5% fe te tjera (sidomos budiste dhe hebrej).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Hollande perkatesite fetare jane si vijon:

1) 51% ateiste dhe agnostike;

2) 24.5% katolike;

3) 14.5% protestante;

4) 5.5% myslymane; dhe

5) 4.5% fe te tjera (budiste, hebrej, hindu, sikh, bahai etj.)


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Belgjike perkatesite fetare jane si vijon:

1) 57% katolike;

2) 2% protestante%;

3) 37% ateiste dhe agnostike; dhe

4) 4% fe te tjera (myslymane dhe hebrej).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Uruguai perkatesite fetare jane si vijon:

1) 58% kristian (nga te cilet: 47% katolike dhe 11% protestante);

2) 41% ateiste dhe agnostike (nga te cilet 24% agnostike dhe 17% ateiste);

3) 1% fe te tjera, sidomos hebraizem.


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Letoni perkatesite fetare jane si vijon:

1) 36% protestante;

2) 24% katolike;

3) 18% ortodokse;

4) 21% ateiste dhe agnostike; dhe

5) 1% fe te tjera (kryesisht hebrej).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Estoni perkatesite fetare jane si vijon:

1) 71% ateiste dhe agnostike;

2) 26.5% kristiane (nga te cilet 13.5% protestante dhe 13% ortodokse);

3) 2.5% fe te tjera (sidomos hebraizem dhe fe lindore si budizmi).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Zelande te Re perkatesite fetare jane si vijon:

1) 40% kristiane protestante;

2) 13.4% kristiane katolike;

3) 41% ateiste dhe agnostike;

4) 5.5% fe te tjera (nga te cilat: 2% hinduiste, 1% myslymane, 1% budiste, dhe 1% fe te tjera


Sipas te dhenave publike te vitit 2011 mbi besimet fetare ne Australi perkatesite fetare jane si vijon:

1) 61% kristiane (prej te cileve 40% protestante dhe 21% katolike);

2) 31% ateiste dhe agnostike;

3) 8% fe te tjera (konkretisht: 2.5% budiste, 2% myslymane, 2% hindusite, 1% hebrej, dhe 0.5% fe te tjera)


Sipas te dhenave publike te vitit 2011 mbi besimet fetare ne Spanje perkatesite fetare jane si vijon:

1) 70% katolike;

2) 25.5% ateiste dhe agnostike;

3) 4.5% fe te tjera (perfshire hebraizem, protestantizem, myslymanizem, bahai, budizem etj.)


Sipas te dhenave zyrtare date 26 mars 2012 mbi besimet fetare ne Çeki perkatesite fetare jane si vijon:

1) 45% agnostike dhe deiste;

2) 35% ateiste;

3) 11% kristiane (te ndare ne 10% katolike dhe 1% protestante); dhe

4) 9% fe te tjera (sidomos hebrej dhe fe lindore si budizmi).


Sipas te dhenave zyrtare mbi besimet fetare ne Mbreterine e Bashkuar (dmth Angli, Skoci, Uells dhe irlande te Veriut) perkatesite fetare jane si vijon:

1) 50.5% ateiste dhe agnostike;

2) 43.5% kristiane (te ndare ne: 20% anglikane (kristiane te Kishes se Anglise), 8.5% katolike, 15% protestante);

3) 2.5% myslymane;

4) 3.5% fe te tjera (si hebraizem, hinduizem, sikhizem, xhainizem, bahai etj).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Korene e Jugut perkatesite fetare jane si vijon:

1) 47% ateiste dhe agnostike;

2) 23% budiste;

3) 29%kristiane (nga te cilet 19% protestante dhe 10% katolike); dhe

4) 1% besime te tjera (ku futen myslymanet, hebrejte, bahaite, dhe gjithe fete "e reja" qe edhe ne Kore te Jugut jane me shumice).


Sipas te dhenave zyrtare mbi besimet fetare ne Kanada perkatesite fetare jane si vijon:

1) 77% kristiane (te ndare ne 43% katolike dhe 30% protestante);

2) 16.5% ateiste dhe agnostike;

3) 2% myslymane;

4) 1.5% hebrej; dhe

5) 3% fete e tjera (te tilla si budizmi, hinduizmi, sikhizmi, bahai etj.)


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Japoni perkatesite fetare jane si vijon:

1) 75% ateiste dhe agnostike;

2) 10% shintoiste (besimi vendas japonez);

3) 8% budiste;

4) 5% kristiane (nga te cilet 4% potestante dhe 1% katolike); dhe

5) 2% besime te tjera (ku futen myslymanet, hebrejte, bahaite, dhe gjithe fete "e reja" qe ne Japoni jane me shumice).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne Kine perkatesite fetare jane si vijon:

1) 34% taoiste dhe besimtare te besimeve te tjera tradicionale kineze;

2) 18% budiste;

3) 4% kristiane (nga te cilet 3% protestante dhe 1% katolike);

4) 2% myslymane; dhe

5) 42% ateiste dhe agnostike (megjithate kjo eshte kuota minimale, pasi duhet vene ne dukje qe sipas disa sondazhesh ateistet dhe agnostiket kapin kuoten 54%).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne SHBA perkatesite fetare jane si vijon:

1) 76% kristiane (prej ketyre 52% protestante, 24% katolike, dhe 23% kristiane te tjere perfshire mormone, ortodokse, deshmitare Jehovai, adveniste, metodiste etj.);

2) 16% ateiste dhe agnostike;

3) 1.5% hebrej;

4) 1% budiste;

5) 5.5% fe te tjera (nga te cilet myslymanet jane vetem 0.6% e popullsise te pergjithshme te SHBA).


Sipas te dhenave publike mbi besimet fetare ne FRANCE perkatesite fetare jane si vijon:

1) 54% kristiane (prej ketyre 95% katolike, 3% protestante, 1% ortodokse dhe 1% kristiane te tjere);

2) 33% ateiste dhe agnostike;

3) 4% myslymane;

4) 1% hebrej;

5) 8% fe te tjera (sidomos hindu, budiste, sikh, bahai, soka gakkai, raeliane, unitariane etj).


Sipas te dhenave zyrtare mbi besimet fetare ne GJERMANI perkatesite fetare atje jane:

1) 47% kristiane (kryesisht katolike, protestante etj)

2) 4% myslymane (sunite, shiite etj);

3) 48% ateiste dhe agnostike; dhe

4) 1% fe te tjera.


Sipas te dhenave zyrtare mbi besimet fetare ne Rusi perkatesite fetare atje jane:

1) 42% kristiane ortodokse;

2) 6.5% myslymane (sunite, shiite etj);

3) 4% kristiane te tjere (katolike, protestante, deshmitare Jehovai);

4) 3.5% fe te tjera (budiste, hinduiste, bahai, hebrej etj);

5) 38% ateiste, agnistike, spiritiste dhe deiste. Nga ky grup ateistet jane rreth 13%; dhe

6) 5.5% te pavendosur (persona qe nuk japin asnje pergjigje).

Keto shifra jane rezultati zyrtar i Regjistrimit te Popullsise ne Rusi te kryer ne gusht 2012.

Eshte shume domethenese ulja e ortodokseve, ulja e myslymaneve, dhe rritja thuaje pesefish e ateisteve dhe agnostikeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
NikolinoNumri i postimeve : 54
Pikët : 285
Reputation : 21
Join date : 26/02/2012

MesazhTitulli: Re: Statistika mbi besimet fetare   Tue Nov 27, 2012 10:13 am

lista e 28 vendeve më ateiste dhe agnostike në botë(Wikipedia):

Suedia 46-85%
Vietnam 81%
Danimarka 43-80%
Norvegjia 31-72%
Japonia 64-65%
Korea e Veriut - 64%
Republika Çeke 54-61%
Finlanda 43-60%
Franca 43-54%
Korea e Jugut 30-52%
Estonia 49%
Gjermania 41-49%
Rusia 24-48%
Hungaria 32-46%
Holanda 39-44%
Britania 31-44%
Belgjika 42-43%
Kina 42%
Uruguai - 41 %
Bullgaria 34-40%
Sllovenia 35-38%
Izraeli 15-37%
Kanada 19-30%
Letonia 20-29%
Sllovakia 10-28%
Zvicra 17-27%
Austria 18-26%
Australia 24-25%

http://felicitasetamor.wordpress.com/2011/07/17/ateismen-i-sverige-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Statistika mbi besimet fetare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: RELIGJIONE :: K R I S H T E R I M I :: I S L A M I :: J U D A I Z M I :: A T E I Z M I-
Kërce tek: