PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hena e plote

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Hena e plote   Sun Nov 25, 2012 8:35 pm

A eshte vertet hena e plote shkaktare e cmendurise e fenomene te tjera te cuditshme?


Shume shpesh ideja e henes se plote eshte e lidhur me shume fenomene te ndryshme mistike, te pashpjegueshme, apo edhe me akte te ndryshme jo normale.Vale te papritura krimi qe ndodhin pikerisht gjate henes se plote, pra nje rritje e pashpjegueshme e kriminalitetit gjate ketij fenomeni, demtime, si edhe akte te tjera per te cilat eshte fajesuar fenomeni mujor i henes se plote.

E cuditshme eshte qe ky fajesim eshte bere edhe nga doktore, infermiere, dhe ndonjehere edhe police.
Por kush eshte e verteta? Shkencetaret jane munduar shume qe te arrijne te zbulojne nje lidhje ndermjet henes se plote dhe ketyre veprimtarive.
Ne fakt, keto kohe, nje grup kerkimi i perbere prej psikologesh ne Kanada, me ne fund e kane pergenjeshtruar kete mit. Ata kane provuar qe cikli henor nuk ka asnje lidhje dhe nuk ka anje influence ne ngjarjet e cmendurise.

Me shume se 770 paciente spitalesh jane studiuar ne projektin 3 vjecar duke i analizuar nga afer ato paciente qe kishin probleme psikologjike.
Pacientet e analizuar vuanin nga probleme qe varjonin nga atake paniku, e deri ne sjellje vetevrasje, dhe shpesh ata ankoheshin qe kishin dhimbje te mistershme stomaku.

Gjate studimit nuk u zbulua asnje e dhene qe te provonte lidhjen e henes se plote me keto ngjarje.
“Kjo mund te jete dicka rastesore apo mund te jete per shkak te faktoreve qe ne nuk i kemi marre ne konsiderate.” – tha profesor Genevieve Belleville, nje psikologe e Universitetit te Kanadase Laval tha per gazeten General Hospital Psychiatry.

“Megjithate nje gje eshte shume e sigurt. Ne nuk vezhguam te kishte ndonje lidhje efekti I henes se plote apo henes se re ne problemet psikologjike.”
“Analiza qe ne beme tregoi qe nuk kishte asnje lidhje ndermjet problemeve psikologjike dhe kater fazave henore.”
Dhimbjet qe ndjenin pacientet iu atribuan shendetit mendor te tyre dhe koha qe ato ndodhnin nuk ishte e percaktuar; ndodhte ne kohe te ndryshme pa perjashtim. Megjithate, ataket e ankthit ishin 32% me pak te zakonshme gjat cerekut te fundit te nje cikli henor se sa ne periudhat e tjera.
Hena e plote qe shkakton sjellje te cuditshme eshte nje mit qe eshte besuar per qindra vjet.

Rreth 80% e infermiereve dhe 63% e doktoreve neper spitale kane qene te bindur qe ata kishin me shume paciente me probleme mendore gjate periudhes se henes se plote se sa ne periudhe tjeter.

Forcat policore nga Brighton e deri ne Ohio kane shtuar gjithashtu forcat gjate nates ne kohen e henes se plote duke e fajesuar ate per rritjen e krimit.
Disa komentatore kane deklaruar edhe qe arsyeja se pse George W. Bush fitoi ne menyre te papriutr zgjedhjet e vitit 2000 ishte si rezultat i henes se plote qe i kishte cmendur votuesit.
Megjithate pas ketij studimi te fundit, ndoshta nuk do te mund te fajesohet me hena e plote per asgje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Hena e plote
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kudret Selamaj:O moj hene

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: