PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njolla diellore AR1618 – UPDATE dhe misteri i saj!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Njolla diellore AR1618 – UPDATE dhe misteri i saj!   Fri Nov 23, 2012 6:27 am

Njolla diellore AR1618 – dhe misteri i saj!Njolla AR1618 – UPDATE: Njolla diellore AR1618 ka pësuar disa zhbërje përgjatë disa 24 orëve të fundit, por vijon të mbetet e fuqishme.
Kupola magnetike e njollës diellore është performancë “Beta-Gama-Delta” dhe rezervon energji për X-kategori stuhi diellore.
Për vetë faktin e vendndodhjes së saj në qendër të Diellit, shpërthimet që do të ndodhin aty, kanë si drejtin Tokën.

Një njollë diellore siç AR1618, janë si një ishull gjigand magnetik lundrues në sipërfaqen e diellit. Fushat magnetike në brendësi të Diellit, krijojnë bërthama të errëta të njollave diellore. Phil Scherrer, anëtar i Solar Dynamics Observatory dhe i ekipit të shkencëtarëve të Universitetit të Standforit, ka përgatitur video 8-të ditore, e cila tregon lindjen e AR1618.


Video e Scherrer u realizua duke përdorur të dhëna shkencore të grumbulluara nga Helioseismic dhe Magnetic Imager të SDO (HMI). E bardha tregon pol pozitiv, e zeza negativ. Vendet me polaritetit të përziera është ajo ku fusha magnetike mund të lidhen dhe të shpërthejnë, duke shkaktuar shpërthimet diellore./alb-observer.com/


_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Njolla diellore AR1618 – UPDATE dhe misteri i saj!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: