PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Poloni, gjendet nën tokë një meteor i madh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Poloni, gjendet nën tokë një meteor i madh   Fri Nov 23, 2012 6:26 am

Poloni, gjendet nën tokë një meteor i madhEdhe pse shumica e meteoritëve që bien në planetin tonë, digjen në atmosferë, disa prej tyre arrijnë të godasin tokën. Megjithatë zakonisht ata janë të përmasave të vogla dhe nuk shkaktojnë dëme…Por shkencëtarët në Poloni kanë gjetur një meteor të madh, në afërsi të Poznanjit i cili peshon rreth 250 kilogramë dhe është një nga meteoritët më të mëdhenj të gjetur në Tokë.
Astrofizikanët e zbuluan atë me ndihmën e një detektori elektromagnetik në pyll, në thellësinë 2.5 metra dhe sipas vlerësimeve paraprake mendohet se meteoriti ka rënë në Tokë rreth 5 mijë vjet më parë. Ai do i nënshtrohet analizave të mëtejshme për të mësuar dicka më teër rreth përbërjen së tij./alb-observer.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poloni, gjendet nën tokë një meteor i madh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Nxitësi për vrasjen e Triumf Rizës, Enver Sekiraqa gjendet në Irlandë
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishës dhe madhështia e cfilitur
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit të pikturimit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: