PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Top 10 Demonet (Djajte)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Top 10 Demonet (Djajte)   Thu Mar 01, 2012 10:12 pm

Top 10 Demonet (Djajte),me te rrezikshem!Amy-Djalli kryesor i Ferrit (Xhehnnemit)

Pavaresisht emrit te mire qe ka,Amy eshte nje demon (Djall) jashtzakonisht i rrezikshem dhe renditet ne nivelin me te lart per nga rrezikshmeria ne teologjin krishtere,ai konsiderohet te jete kryesusi i ferrit (xhehnnemit).Eshte thene se ai shfaqet ne flake por qe mund edhe te marre formen e njeriut,ai perdore dredhite e tij djallezore,ne familjare,duke arritur keshtu deri tek manipulimi i kishes.

Ai eshte i vendosur qe te marr sa me shum njerez ne ferr dhe jemi te paralajmeruar qe ai do ti perdore te gjitha mjetet qe jane te nevojshme per tia arritur qellimit.Amy mund te jete i perokupuar se si ta beje ndryshimin e ekzistences por ai prap mbetet si nje gjendje komanduese qe shkakton luftera tek njerzimi.

Asmodeus - (Abaddon aka) djalli shkaterrues
Permendur ne librin e Tobias (Ligji i Pertrire),Asmodeus eshte demoni juaj tipik te cilin e kemi te gjith rreth vetes,ai konsiderohet te jete nje nga Princat e ferrit edhe pse burimet e tjera e permendi si Mbreti i ferrit eshte nje dallim qe nuk mund te thuhet qe nuk ka rendesi.

Nder te tjera Asmodeus eshte pergjegjes per epshin komponent i njohur si nje nga shtate mekatet vdekjepruresedhe thuhet se ata qe paraqesin manipulime ne orientimin e tyre seksual jane te renditur ne perjetesi e nivelit te dyte te xhehnnemit (ferrit).

Astaroth-nje nga sherbetoret e Djallit kryesorAstroth eshte me te vertet nje nga 72 djajet me te rrezikshme.Ai perdor tundimin per te joshur njerezimin si udhezues i pafund i tortures,edhe ky merr pjese si nje nder demonet e shtate mekateve vdekjeprurese.


AzazelEshte nje nder djajet me misterioz per vet faktin se dihet shum pak per te dhe origjininen ose perkatesin e tij.Sipas letersis se shenjet Hebreje ai eshte i pranishem tek te gjitha moshat e njeriut.


Baal-Mbreti i Xhehnnemit (Ferrit)Baal mund te jete nje nder djajet me te rrezikshem por nuk mund te themi se e ka pushtetin e plote te ferrit (xhehnnemit).Ai thuhet te jete dora e djathte djallit kryesor,dhe eshte kreu i gjashtedhjetegjashte i demoneve (djajeve) te vegjel.Kjo e bene kete me te rrezikshme me graden e tij te madhe qe eshte nje kercenim i madh per njerezimin.Per njerezit paraqet brutalitetin dhe nje pushtet djallezor qe ndryshe thuhet qe ai eshte makthi i njerezimit.


Beelzebubit-nje nder mbreterit e ferritBeelzebubit ne fakt mund te jete nje identitet i misheruar nga vete djalli edhe pse nuk ka dyshim ne qarqet e tij demoniologe.Ai mund te jete nje misherim alternativ i Baalit ose Bael,disa e konsiderojne si engjell origjinal i rene (pasi qe djalli nuk ishte origjinal engjell).Ne cdo rast Beelzebubin konsiderohet si nje dner djajte me te rrezikshem dhe te fuqishem.

Ai atribohet nga dy mekatet vdekjeprurese Krenaria dhe Lakmia.Ai shpesh quhet si murtaje qe bie mbi njerezimin.Ka pozite te rendesishme me ferr.


Byleth-një prej mbretërve të XhehennemitByleth konsiderohet si djall i misheruar nga Baalit ose Beelzebubit.Pavaresisht lidhjes se tij me mbreterit e tjere te ferrit ai eshte shum i fuqishem dhe komandues i tetedhejtetete legjioneve te demoneve (djajeve te vegjel),ai thuhet se eshte nje nder djajet qe kane aftesi tet ndihmojne por qe kerkojn nje sherbim alterior.Historia e Byleth tregon se si nje person njeri mund tia shes shpirtin djallit.

Vigan
Vigan cuditerisht nuk eshte i njohur me ndonje emere tjeter dhe thuhet qe ai eshte vete djalli,sepse pse ekzistojne argumente per kete.Ne menyre tipike perfaqesohet si nje nga perbindeshat gjarper te detit,besohet se vigan eshte gjarperi qe ka korruptuar Adamin dhe Even.Ai zoteron nje te tretat e rregullave te ferrit.

LuciferAi eshte Satani ambicioz me pushtet i uritur per zemerim,ai ka qene edhe motivi kryesor se perse Perndia eshte zemeruar me te. Ai u hodhe me banden e tij duke terhequr engjej me vete.

Disa besojn se Satani perfqesohet nga Luciferi, Vigan dhe Beezebub,ne fakt xhehnnemi ose ferri ka vetem nje djall kryesor ai eshte Satani.Ai urdheron te gjitha fushat e ferrit (Xhehnnemit),dhe eshte nje nder demonet qe njerezimi e konsideron si nje nder me te fuqishmit dhe te rrezikshmit.


MephistophelesMephistopheles konsiderohet se rrjedh kryesisht nga Legjenda e Faustit,e dijetarit Wagers.Ai eshte portretizuar shpesh si djalli edhe pse sipas disa teologjive eshte e mundshme qe ta kete marr vetem imazhin e tij.Ai eshte i njohur si nje nder princat e xhehnnemit ose ferrit,ku konsiderohet si nje nga shum duart e djallit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Top 10 Demonet (Djajte)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: