PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ende mister rreth zbulimit historik në Mars

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 29
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Ende mister rreth zbulimit historik në Mars   Thu Nov 22, 2012 3:40 am

Ende mister rreth zbulimit historik në Mars

Një zbulim i cili ka për të hyrë vjen nga roboti Curiosity, në planetin Mars. Sipas shkencëtarëve të NASA-s, zbulimi është bërë nga instrumenti SAM, që ndodhet brenda robotit me gjashtë rrota, Sample Analysis at Mars (SAM), i cili i mundëson robotit që të bëjë vetë analiza kimike pasi merr kampionë nga gurët ose rëra në Mars.

Megjithatë ata nuk do ta zbulojnë menjëherë se për cfarë bëhet fjalë pasi duhet të kryejnë edhe disa analiza të tjera. “Kjo do jetë diçka për të hyrë në librat e historisë. Duket një gjë shumë e mirë,”është shprehur John Grotzinger, kryeshkencëtari i ekipit të Curiosity.

Megjithatë sipas mediave zbulimi në Planetin e Kuq do të bëhet i ditur gjatë një konference më 3 dhjetor në San Fançisko./alb-observer.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ende mister rreth zbulimit historik në Mars
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mexhid Yvejsi:RRETH TARIKATIT SHAZILI
» Skënder R. Hoxha: Një historik i familjes Demaliaj, të fisit Bytyç, nga Breg Paci i Malësisë së Gjakovës (II)
» Mendime kritikë rreth librit “Etnologjia dhe Folklori Shqiptar” të prof. Dr. A. Xhagolli
» Nuhi Veselaj: Rreth identitetit të gjinisë asnjanëse në shqipen e sotme (VII)
» Cikël shkrimesh rreth punës me nxënës me aftësi të kufizuara mendore!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: