PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet skelet pinguini gjigand 34 milion vjeçar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohet skelet pinguini gjigand 34 milion vjeçar   Wed Nov 21, 2012 3:53 am

Zbulohet skelet pinguini gjigand 34 milion vjeçarNjë ekip shkencëtarësh nga Argjentina, kanë zbuluar në Antarktidë një skelet të hershëm.

Ky skelet, i përket njërit prej racave të pinguinëve më të mëdhenj në histori, që arrinte deri në 2 m lartësi.
Specialistët, kanë mundur të caktojnë dhe moshën e kësaj kafshe, e cila daton 34 milionë vjeçare. Pinguinin gjigand, dispononte muskuj të fuqishëm, e cila i lejonte të lëvizte shumë më shpejt në ujë.


Paleontologët, deri më tani ende nuk kanë mundur ta radhisin atë në një familje pinguinësh, por shpresojnë që të grumbullojnë më shumë të dhëna dhe skelet të tjerë, në ekspeditën e tyre të dytë, që do të kryhet në Antraktit shumë shpejtë./alb-observer.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet skelet pinguini gjigand 34 milion vjeçar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Skeleti gjigand
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Nako Spiru, zbulohet dëshmitari që pa skenën e vrasjes së ish-ministrit
» Aksidenti i Xhorxh Majkëll, zbulohet makina luksoze e shkatërruar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: